27. května 2021 00:30

Neuvěřitelné zvířecí útěky: Lamy podstoupily zběsilou policejní honičku, k úprku makaků přispěl Capone

Pokud se říká, že příroda je mocná čarodějka, pak zvířata jsou občas Harrym Houdinim. Některé jejich útěky ze zoologických zahrad totiž berou dech úplně stejně jako kousky slavného kouzelníka.

Útěky ze zoologických zahrad jsou poměrně vzácné, neboť ročně na celém světě na svobodu proklouzne jen pár desítek živých exemplářů a valnou většinu z nich ošetřovatelé téměř ihned dopadnou. Občas jsou na vině mimořádné události, jako byla třeba ničivá povodeň v Gruzii, kvůli níž v roce 2015 uprchlo hned několik velmi nebezpečných druhů. Za většinou ostatních útěků stojí lidská chyba. Existují ale i případy, kdy jsou v tom ošetřovatelé zcela nevinně. Zkrátka jen narazili na zvířecího Houdiniho.

Orangutan utekl, aby insultoval svého soka

Ošetřovatelé v zoologické zahradě v San Diegu se v létě roku 1985 pořádně zapotili a na vině nebylo ani tak horké počasí jako neuvěřitelně inteligentní lidoop Ken. K útěku používal stěnu, o které si všichni mysleli, že se na ní nemůže dokázat udržet.

Když unikl poprvé, jen tak se potuloval po zoo a dokud ho ošetřovatelé neodchytili, mírumilovně si prohlížel zvířata ve výbězích jako každý jiný návštěvník. Podruhé už ale využil příležitosti a šel si vyřídit účty s orangutanem Otisem, kterého nesnášel. Na svého soka tehdy hodil hned několik kamenů. Potřetí, zřejmě znaven z obtížného šplhání, ukradl ošetřovatelům páčidlo. Neměl ale příležitost ho použít, okamžitě mu bylo zabaveno.

Zaměstnanci pak Kenovi nasadili k výběhu hlídky, které ho měly pozorovat 24 hodin denně a zjistit, jak vlastně z výběhu uniká. Jenže na chytrého orangutana si nepřišli. Svou tajnou cestu jim neukázal, ani když se přestrojili za návštěvníky. Zoo nakonec musela najmout experty na šplhání po skalách, kteří konečně celou záhadu vyřešili.

Obří papoušek ujel v karavanu

Husarský kousek se v roce 2009 povedl papouškovi jménem Chuva, který zmizel ze zoo v kanadském Vancouveru. Tamní ošetřovatelé ptákům přistřihávají křídla, aby neulétli, takže předpokládali, že Chuvu najdou někde v blízkém okolí. Jenže chyba lávky.

Papoušek se totiž dokázal nepozorovaně vplížit až na parkoviště, kde si vybral zaparkovaný rodinný karavan. Tam se ukryl a nechal se odvézt přes třicet kilometrů daleko, než ho šokovaní majitelé vozu objevili.

Klokanům k útěku pomohli kanec s liškou

Tři klokani velcí, Skippy, Jack a Mick, zmizeli z frankfurtského safari v srpnu roku 2012, a to navzdory opatřením, za jejichž neproniknutelnost by tamní ošetřovatelé dali ruku do ohně. Jak se ale zjistilo, uprchlé klokaní trio mělo neobvyklé kumpány.

Klokani totiž využili děr, které si pro sebe pod ochrannými ploty parku vyhloubili liška s kancem, a nějakým způsobem se jim povedlo se otvory procpat. Jednoho z nich se ošetřovatelům povedlo dopadnout téměř okamžitě, s druhým si střihli poměrně vzrušující honičku, třetí ale zůstal na útěku dlouhé měsíce, přestože se dost často promenádoval před lidmi. Místní z toho byli vzhledem k jeho velikosti samozřejmě dost nervózní. Ještě že je utěšoval vedoucí parku Michael Hoffmann. „Ten klokan je strašně přátelský, opravdu, je moc fajn. Vůbec není nebezpečný,“ ujišťoval všechny stále dokola, dokud se klokan bez jediného negativního incidentu zase nevrátil zpět do parku.

Zamilovaní plameňáci na útěku

Když v roce 2005 uprchl ze zoo v Kansasu samec plameňáka, všichni si mysleli, že se ho povede najít v řádu hodin, maximálně dní, protože ošetřovatelé tehdy rozjeli poměrně masivní pátrací akci. Byla ale zcela marná a nikdo dodnes netuší, jak je možné, že plameňák proklouzl.

Nakonec se však přece jen našel. Pozorovatel ptáků Neil Hayward ho o celých osm let později odhalil přes tisíc kilometrů daleko. A co víc, uprchlý plameňák si dokonce našel partnerku, se kterou měli hodně společného. Samice, s níž založil rodinu, totiž byla sama už několik let na útěku z mexické přírodní rezervace.

Hayward o svém objevu informoval ředitele kansaské zoo, který ovšem jen pobaveně popřál plameňákovi šťastný život a nechal jemu i jeho partnerce volnost.

Tygr vyrazil na dovolenou

Tenhle případ z roku 2013 je naprostá rarita. Vše se odehrálo v indickém státě Uríša, kde divoký tygr vyběhl z lesa a zamířil do místní zoo, kde se mu zalíbila jedna z místních samic. Ošetřovatelé se proto rozhodli využít situace a tygra k ní vpustili.

Zvíře vypadalo naprosto spokojeně a vesele se s novou láskou pářilo a užívalo si vydatných obědů, které mu byly servírovány. Zkrátka si podle všeho své zajetí užívalo, asi jako si běžný člověk užívá hotel s all inclusive u moře.

Po několika týdnech si ale tygr řekl, že dovolená skončila, a stejně nonšalantně ze zoo uprchl. Zdolal při tom bez mrknutí oka bezpečnostní zeď o výšce dvouposchoďové budovy. Dodnes nebyl nalezen.

Jaguár, který si odskočil na svačinu

Zoo v New Orleans měla v roce 2018 štěstí v neštěstí, když se tříletý jaguár Valerio prokousal v průběhu noci pletivem ven ze svého výběhu. Ošetřovatelé si totiž úprku zvířete všimli dlouho před tím, než do zoo začali proudit návštěvníci. Jen zázrakem tak nikdo z lidí nepřišel k úrazu. Valerio totiž není žádná přítulná kočička, když během svého nočního řádění zabil čtyři alpaky, jednu lišku, ptáka emu a další tři zvířata poranil. Ze zoo se ani nepokoušel odejít, protože se přímo královsky bavil. A to celých 50 minut, než ho ošetřovatelé stačili chytit.

Celý případ vyvolal velký zájem médií a veřejnosti, a proběhla dokonce i debata o tom, jestli by zoo neměla Valeria utratit. To ale ošetřovatelé jednoznačně zavrhli a tehdejší kurátor savců, Joel Hamilton, celou událost okomentoval dost prozaicky: „Dělal holt to, co jaguáři dělají.“

Šílená lamí honička

Dvojice lam v roce 2015 uprchla z jednoho z arizonských vzdělávacích rančů a pořádně prohnala místní policisty. Zvířata se vydala přímo na frekventovanou silnici, takže jejich útěk za chvíli monitoroval i policejní vrtulník, který všechno živě vysílal do zpravodajství úplně stejně jako při policejních honičkách. Moderátoři měli ale občas co dělat, aby udrželi vážnou tvář, neboť lamy zcela marně naháněli policisté, odchytové služby, ošetřovatelé a občas i náhodní kolemjdoucí.

Štěstí měl nakonec místní kovboj, který obě lamy zneškodnil zcela stylově: Chytil je do lasa. Obě zvířata se pak vyčerpaná, ale veselá vrátila v pořádku na ranč.

Útěk pod velením Caponeho

Pravděpodobně nejstarším zaznamenaným incidentem, kdy si zvířata udělala ze svého ošetřovatele legraci, je případ z roku 1935. Zoo na Long Islandu tehdy chovala téměř 600 makaků a ošetřovatelé se do výběhu dostávali s pomocí dřevěného prkna, kterým si přemostili velký příkop. Vzhledem k tomu, že tak činili po mnoho let a makakové o prkno nikdy nejevili zájem, nepokládal tehdejší zaměstnanec zoo Charles Selner za nutné se o něj nějak zvlášť zajímat a věnoval se pravidelnému úklidu.

Když konečně zvedl hlavu, málem omdlel. Makakové jeden po druhém přecházeli spořádaně po prkně a mizeli za vnější zdí výběhu, zatímco na všechno z vnější zdi bedlivě dohlížel opičák s trefným jménem Capone.

Než se tento opičí řetěz podařilo zarazit, uprchlo přes 150 makaků. Někteří z nich si jen udělali výlet po zoo a vrátili se zpět. Někteří si ale dali na čas. Zoufalé vedení zoo dokonce návštěvníkům slíbilo volnou vstupenku na celou sezonu, když se jim povede odchytit a přinést některou z chybějících opic. Dodnes si ani ošetřovatelé nejsou jistí, zda se podařilo všechna zvířata polapit.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom