Tyranosaurus oceánů: obří pravěký dravec polykal žraloky v celku

Obrovský plaz měřil až 17 metrů, vážil kolem 20 tun a živil se především žraloky.
Prognathodon
Prognathodon

reklama

Vědci o existenci prognathodona vědí už dlouho, ale teprve teď ho opravdu pořádně prozkoumali. Ze studia jeho kostry zjistili, jak dokonalým lovcem tento pravěký plaz byl.

Původně si paleontologové mysleli, že prognathodon se živil spíš mršinami a dalšími zvířaty, která umírala poblíž mořského dna. Ale studie pomocí 3D scannerů ukázaly, že zadní ploutev tohoto tvora byla uzpůsobená k extrémně rychlým a obratným pohybům.

Tato ploutev byla hodně podobná ploutvím současných dravých kytovců, kteří jsou na svou velikost velmi dobrými plavci. Prognathodoni patřili mezi mosasaury, jedny z nejobávanějších lovců pravěkých moří.

FOTO: Wikimedia Commons

Dinosauři kojili mláďata. Dokázali to i bez cecíků

Nově objevenou kostru prognathodona zkoumal dr. Johan Lindgren z univerzity v Lundu (Švédsko). Kromě způsobu života ukázal tento objev také několik dalších zajímavostí. Šlo o kostru mláděte. Na zádech, respektive na páteři, mu byly objeveny stopy zubů. Žraločích zubů. Zdá se tedy, že vztah mezi těmito dvěma druhy tvorů byl složitější…

Navíc se ukázalo, že evoluční změny u mosasaurů proběhly velice rychle. Trvalo pouhých 10 milionů let, než přešli ze souše na zcela specializovaný způsob života v oceánech.

FOTO: Wikimedia Commons

Dinosauři se pářili v misionářské poloze. Jinak by skončili vykastrovaní

reklama

reklama