Turisté na White Island neměli šanci. Výbuch byl okamžitý

Smrtící výbuch sopky na White Island patřící Novému Zélandu byl překvapivý. Vědci tvrdí, že byl v zásadě okamžitý
Pohled od moře do kráteru sopky
Pohled od moře do kráteru sopky
Pseudopanax

reklama

Výbuch na White Island

Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island, která si vyžádala nejméně pět mrtvých, dvě desítky zraněných a více než 20 pohřešovaných, byla podle vyjádření vědců "v zásadě okamžitá". Podle Brada Scotta z novozélandského výzkumného ústavu GNS Science bylo a je těžké předvídat, co se stane se sopkou, která je nyní uprostřed eruptivní epizody.

"Po neklidném období je vždy pravděpodobnost erupce – ale panuje kolem toho spousta nejistot," upozornil Scott s tím, že vědci budou nadále bedlivě sledovat monitorované parametry vulkánu. "Při podobném typu erupce se v jedné minutě nic neděje a v příští se děje všechno," řekl zpravodajskému serveru news.com.au Scott.

Neklidné období sopky na ostrůvku White Island měli podle něj vědci podchycené. Krátce před erupcí zvýšily úřady varování před sopečnou aktivitou na druhou úroveň. V té době pozorovali zvyšující se množství plynného oxidu siřičitého, který je klíčovým indikátorem stoupajícího magmatu v útrobách sopky.

Co znamená "v zásadě okamžitá exploze"

Vulkanolog Aucklandské univerzity Shane Cronin dodal, že náhlé, nečekané erupce sopek, jako je ta na White Islandu, se mohou stát kdykoli. "Magma je blízko povrchu, a horko a plyny znamenají, že povrch a spodní voda vytvoří dynamický hydrotermální systém," řekl.

"Víme, že hydrotermální a takzvané freatické erupce mohou přijít náhle s jen malým varováním anebo zcela bez varování, protože je pohání rozpínavost přehřáté vody měnící se na páru," dodal. Rizika spojená s tímto typem erupcí zahrnují prudké vystřelování rozžhavených kamenů a popela a vznik hurikánu podobných vírů mokrého popela a hrubých částic, které sálají ze sopouchu.

"Mohou být smrtící v tom smyslu, že způsobí zranění při nárazu, popáleniny a dýchací problémy," řekl Cronnin. "Tyto erupce jsou krátké, ale jakmile začnou, existuje vysoká možnost dalších, obvykle slabších erupcí, jak se vyrovnává rovnováha sopečného systému."

Text: ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama