5. října 2019 06:00

Trubci včel jsou brutální milenci: dokážou včelí královnu chemicky připravit o zrak, aby ji dostali

Říká se, že láska je slepá, ale pokud jste náhodou včelí královnou, pak to platí doslova – páření ji totiž opravdu může připravit o zrak.

Včely a láska

Včely jsou respektované, nutné a potřebné, proto je lidstvo miluje. Ale na jejich životě je mnoho bizarního, co by nejspíš mělo člověka odpuzovat. Páření je zřejmě tím nejdivnějším a z čistě lidského hlediska nejodpornější v jejich životě.

Už jen fakt, že samci žijí celý život v úlu jen proto, aby se jedenkrát pokusili spářit se samicí a všichni u toho zahynou, je pozoruhodný. Že po pohlavním styku pohlavní orgány samce v podstatě explodují, aby se tak zajistilo úspěšné rozmnožení, je už poněkud nechutné. Nový objev ale ukazuje ještě něco absurdního: entomologové z kalifornské univerzity v Riverside totiž zjistili, že samci při páření samici pomocí toxického koktejlu oslepí, aby jim nemohla uniknout. Pokud bychom měli měřit toto páření lidskou etikou, jednalo by se o brutální hromadné znásilnění spojené s úmyslným ublížením na zdraví a oslepením.

Slepá včela neuletí

Naštěstí se takto vědci na problém nedívají a sledují věc bez moralizování. „Samci včel se chtějí ujistit, že jejich geny budou těmi, které budou předány dál – tím, že znemožní samici pářit se s dalšími samci,“ uvedli vědci ve studii. „A ona nemůže uletět, když pořádně nevidí.“

Toxiny, které vědci identifikovali, jsou vlastně proteiny, jež jsou obsažené v tekutině, která umožňuje uchovat jejich sperma. Už dříve se ukázalo, že tato tekutina obsahuje i chemikálii, které jsou smrtící pro spermie jejich rivalů. Protože tyto proteiny vytvářejí všichni samci včel, je válka o oplodnění samice velmi intenzivní.

Někteří samci ale proteinů této tekutiny produkují více než jiní. Během výzkumů se ukázalo, že když samici vystříknou při páření jen tuto tekutinu, tedy nikoliv se spermatem, přestanou se v podstatě okamžitě pářit a stanou se vůči samcům agresivními. Když to vědci studovali detailněji, našli v tekutinách včel asi tři stovky proteinů, které fungují jako tajní agenti v boji o rozmnožení.

Sperma jako zbraň

Našli mezi nimi proteiny, které vraždí spermie jiných samců, to nebylo nijak překvapivé, podobné mechanismy mají i jiné druhy hmyzu. Ale o to více biology zarazilo, že našli i protein, který je zodpovědný za blokování zraku. Funguje během několika hodin, což se ukázalo, když vědci včely oslňovali baterkami. Je ale pravděpodobné, že toto poškození zraku není trvalé.

Hlavní autorka výzkumu Barbara Baer-Imhof popsala, jak jsou výsledky důležité: „Víc než třetina toho, co jíme, je opylováno včelami. Bereme jejich služby jako dané a samozřejmé. Ale včely v posledních dvou desetiletích prošly prudkým vymíráním.“ Týká se to zejména včel divokých, ale vymírají i včely, které lidé chovají pro svůj prospěch v úlech. „Cokoliv, co se o nich dozvíme, nám může pomoci zlepšit jejich situaci – a to pomůže také nám, lidem,“ dodává expertka.

Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom