Tlupa šimpanzů okradla levharta. A vědci to poprvé viděli na vlastní oči

Mohou opice okrást levharta? Jak ukazuje pozorování, evidentně ano. A vzhledem k tomu, že máme společného předka...
Měl by si dát pozor na šimpanze
Měl by si dát pozor na šimpanze
pixabay.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pozor, sledují vás opice

Stalo se to v pohoří Mahale v Tanzánii na podzim roku 2016. Biologové sledovali několik hodit tlupu šimpanzů při jejich běžné činnosti. Pak si ale všimli, že nejsou jediní, kdo lidoopy pozoruje: na nedalekém stromě seděl levhart. Chvíli po přírodovědcích si ho ale všimla také jedna ze samic v tlupě – a ostatní varovala agresivními výkřiky. Rychle se k ní připojil další šimpanz. 

Šimpanz v ohrožení... i v zoo
Autor: pixabay.com Šimpanz v ohrožení... i v zoo

Klidní zloději

Šimpanzi nepanikařili, jen se o přítomnosti levharta navzájem informovali – a po nějaké době situaci prověřil také alfa samec tlupy, jemuž vědci říkají Primus. Po chvíli vědci ztratili levharta z dohledu a za nějakou dobu se po silných šimpanzích výkřicích z místa, kde původně levhart seděl, vynořila skupina šimpanzů. 

Nesli mrtvolu drobné antilopy, kterou předtím levhart strhl a zřejmě se ji snažil sežrat. Nyní se ale stala potravou pro šimpanze – hodovali na ní přibližně pět hodin. 

Na stopě vzniku člověka

Podle vědců se jedná o fascinující ukázku toho, jak jsou lidoopi schopní komunikovat, koordinovat svou činnost a spolupracovat v boji proti mnohem silnějšímu nepříteli. Může to také vnést lepší představu o tom, jak se tyto schopnosti vyvíjely u našich prapředků. 
Pro vědce bylo dlouhou dobu záhadou, jak se naši předkové stali masožravci – řada znaků totiž přesvědčivě dokazuje, že původně se živili jen rostlinami. Podobné situace, kdy se tlupě podařilo snadno získat maso, mohly být spouštěčem procesu, který z nás udělal to, co jsme nyní...

Ostatně řada domorodých kmenů se tímto způsobem stravuje dodnes. Například Hadzové z Tanzánie získávají kradením kořisti od predátorů dodnes asi 20 procent potravy, podobně se chovají také jihoafričtí Sanové – ti zase celé hodiny sledují supy, kteří je dovedou k mrtvolám. 

Text: Martin Kolář
 

Reklama
Reklama