25. listopadu 2013 06:00

Ti, kteří vraždí lvy, slony a nosorožce. Jsou mezi nimi i Češi!

"Zastřelte si nejohroženější zvíře světa," nabízí česká firma na svém webu...

Před nedávnem obletěla svět fotografie ženy, která se chlubila tím, že zastřelila lva. Spousta lidí byla nesmírně rozhořčených a požadovala pro ni přísný trest. Jenže lov vzácných tvorů je dnes stále ještě povolený – a když máte dost peněz, můžete si zastřelit zvíře, jaké se vám zamane. Asi byste ale nečekali, že v tomto byznysu se pohybují i Češi. A docela úspěšně…

V Africe existuje spousta safari, kde je možné zvířata nejen fotografovat, ale také střílet. Většinou je provozují americké společnosti, které nabízejí možnost zastřelit si ohrožené zvíře klientům z celého světa. Nijak se nerozpakují propagovat nejvíc právě lov těch nejvzácnějších afrických zvířat…

Podívejte se, jak se klienti těchto loveckých safari chlubí svými "úspěchy":

Nejčastěji operují v Mozambiku, Tanzánii a Jihoafrické republice, na území soukromých parků, ale především na tzv. loveckých farmách. Ty mají řadu výjimek z jinak platných norem a povolení. Tak například v Jižní Africe je lovecká sezóna od 1. března do 30. září. Řada farem má však výjimku a zvířata se zde mohou lovit kdykoliv…

Češi a safari

Jednou ze společností, která takové služby nabízí (anebo ještě nedávno nabízela), je Limpona Safari patřící českému podnikateli Ivanu Višňákovi. V současné době webové stránky této společnosti nefungují, ale ve webovém archivu se dá najít, co přesně nabízela. A jdou tam najít dost zajímavé informace.

Jeden z prvních dokumentů o bohatých Evropanech, kteří jezdí do Afriky střílet zvěř, natočil už roku 1966 rakouský filmař s českými předky Peter Kubelka. Můžete se na něj podívat TADY. Nosorožci bílí jsou všeobecně považováni za nejohroženější savce světa. „V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes je na světě známo pouze sedm zvířat. Všechna žijí v lidské péči: čtyři v Ol Pejetě, jedna samice v ZOO Dvůr Králové a jeden starý pár v zoo v americkém San Diegu. Kromě starého samce v San Diegu přitom šest zbylých zvířat patří ZOO Dvůr Králové,“ píše se na webu ZOO Dvůr Králové.

Velmi zvláštní je, že Limpona Safari nabízela (a možná nabízí i nadále) k odstřelu i tyto jedinečné tvory: „Zajistíme i odlov jiných druhů zvěře jako je slon, lev, buvol kaferský, krokodýl nilský, nosorožec bílý, hroch, antilopa vraná, leopard atd. mimo naši farmu po celé JAR, nebo v sousedních zemích Botswaně v oblasti delty řeky Okavango, Mozambiku, Namibii či Zambii.“ – najdeme na archivu jejich webu.

Co za to?

Tato lovecká farma nabízela na svém webu i ceník, aby případní lovci věděli, do čeho jdou. Chcete vědět, kolik byste dali za zabití vzácného nebo rovnou ohroženého zvířete? Jen se podívejte!

Pokud byste chtěli vědět, kolik stojí zastřelení zvířete, které v ceníku uvedené není, můžeme vám pomoci jen zprostředkovaně. Jiné lovecké farmy tuto informaci totiž nabízejí. Například jedna z nejslavnějších loveckých farem Afriky, společnost Bullet Safaris, má ve svém webovém ceníku i slony a další vzácné tvory. Podívejte se:

Co je to za lidi?

Majitel tohoto loveckého safari, Ivan Višňák, má velmi pestrou minulost. Přiznáváme, že jsme se ji nepokoušeli rozkrývat jako investigativní novináři, ale něco málo jsme se o něm z médií dozvěděli. Sabina Slonkové o něm roku 2011 na server Aktuálně napsala: „Jeho profesní kariéru ve státní správě ukončil před šesti lety obří podvod s restitučními nároky a dnes mu jede na plné obrátky soukromý byznys.

Někdejší šéf sekce správy nemovitostí na Pozemkovém fondu ČR Ivan Višňák vybudoval v posledních letech prosperující firmu Limpona safari a v Jihoafrické republice organizuje pro turisty luxusní dovolenou s lovem divoké zvěře. V aféře, kvůli níž Ivan Višňák přišel s pěti dalšími muži včetně ministra zemědělství Petra Zgarby o místo, přihrál stát spekulantům na úkor restituentů pozemky s více než dvoumiliardovou tržní cenou.“

Jiní vidí jeho práci v Africe jinak. Na webu Českého rozhlasu najdete článek, kde majitel popisuje, proč farma vznikla a jak těžké bylo ji vybudovat: "Na břehu řeky Limpopo v Jižní Africe vyrostla před deseti lety česká farma. Bylo to v době, kdy černí Jihoafričané farmáře vyháněli a několik tisíc z nich i zabili. Přesto se manželé Višňákovi z Židlochovic u Brna nezalekli, vyklestili buš a vybudovali loveckou farmu. A proč to udělali? Protože Ivan je posedlý lovem a jeho žena Jana má zase ráda teplo. I tak vypadá splněný český sen v Africe." Celý text najdete TADY.

Jak je to možné?

O peníze jde až v první řadě. Peníze nesmrdí. Prostě se to vyplatí. Otázkou je ale komu. Z lovu profitují nejen společnosti, které zabíjení ohrožených zvířat nabízejí, ale také vlády těchto zemí. Například v Jižní Africe se platí poplatek 150 dolarů za každý den v takové lovecké farmě a pořádné sumy si vlády účtují i za zabití zvířete. Tak třeba za zabitého buvola si Jižní Afrika účtuje 2850 dolarů, za levharta, slona a lva 4950 dolarů – to je v přepočtu asi 100 000 korun.

„Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst,“ říká přísloví indiánského kmene Krí… Možná bychom si ho mohli připomínat častěji…

Čtěte další články k tomuto tématu:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom