9. prosince 2019 00:06

Taky používáte na vánoční vanilkové rohlíčky orchidej?

Vánoce jsou svátky vánočního cukroví s vanilkovými rohlíčky v čele. Víte, že nejlepší jsou s orchidejemi?

Vanilka je orchidej

Milujete vanilkové rohlíčky? Pokud ano, možná byste měli vědět, že v nich moc pravé vanilky není. Vanilka, lépe řečeno přírodní vanilín z orchidejí rodu Vanilla, je 500x dražší než vanilin syntetický. A mimochodem, jde o liánu dorůstající až deset metrů délky. Pravá, a náležitě drahá vanilka se získává z lusků tří druhů: vanilovníku plocholistého (V. planifolia), v. velkokvětého (V. pompona) a v. tahitského (V. tahitiensis). Název „vanilka“ pochází ze španělského názvu vainilla, což je zdrobnělina slova zvaina, znamenajícího pochva, pouzdro či lusk, což odkazuje na typ plodu.

Tato stromová liánovitá orchidej původem z Mexika a Guatemaly má dužnatou hladkou válcovitou lodyhu dělenou kolénky, z kterých vyrůstají lesklé, obvejčitě kopinaté ploché listy bez zřetelného žilkování. Ty jsou 8 až 16 cm dlouhé a 3 až 6 cm široké. Vanilovník plocholistý je hmyzosprašný, botanici udávají, že jediným opylovačem jsou včely rodu Melipona, endemické v oblasti jihovýchodního Mexika a Guatemaly, nicméně jiné zdroje udávají, že by je mohli opylovat i některé druhy tamních kolibříků. Květ kvete pouhopouhých 24 hodin. Právě vazba na konkrétní opylovače ukazuje na křehkost přírody – zmizí opylovači, zmizí vanilka.

Orchideje jsou známé tím, že klíčí ve spolupráci se symbiotickými houbami. V laboratorních podmínkách se ukázalo, že v případě vanilovníku jde o druh houby Fusarium oxysporum f. sp. Radicis-vanillae. V kultuře vanilovník lze opylovat pomocí štětečků, ale mnohem jednodušší je množení řízkováním. V pralese se vanilovníky dožívají až půl století.

Voňavý vanilin

To nejvoňavější, co dělá pravou vanilku tak drahým kořením, je aromatický fenolický aldehyd, tedy onen známý vanilin. V luscích vanilovníku se vyskytuje v koncentraci kolem 2 %. Synteticky vyráběný je výrazně méně kvalitní, je chuťově ostřejší. Není bez zajímavosti, že v Československu byla v polovině 20. století vyvinuta a patentována jako vhodnější, a hlavně levnější náhražka derivát etylvanilin.

Důvodem byla, jak jinak, cena nedostupného zahraničního zboží, které bylo nutno nakupovat za valuty, kterých byl nedostatek. Náhražka pravého vanilinu se vyráběla například ze skořicové silice či ligninu, který je odpadní látkou při výrobě celulózy ze dřeva v papírenském průmyslu. Když se firma Coca-Cola Corp. v roce 1985 pokusila vytvořit nový model svého nápoje se syntetickou náhražkou pravé vanilky, hrubě neuspěla.

Změny ceny vanilky na globálním trhu mají za následek ochromení hospodářství celých států. V tomto případě jde o Madagaskar a Malgašskou republiku, což má vliv na „vanilkovou kriminalitu“, a dokonce válkou gangů. Cena vanilky od roku 2015 dynamicky a nepřetržitě roste, kilogram stál v roce 2017 asi 16 400 korun, později cena ještě vzrostla a přesáhla váhu vanilky ve stříbře. Madagaskar produkuje 80 % světové vanilky, vyváží na vanilin bohaté tobolky v ceně 600 milionů dolarů. Myslete na to, až budete letos ochutnávat vanilkové rohlíčky.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom