Studená válka o ISS: Kdo ovládne Mezinárodní vesmírnou stanici?

Rusko a USA se pustily do sporu, který může mít zásadní dopad na celé lidstvo...
iss a matička Země
iss a matička Země
NASA

reklama

Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina o reakci Moskvy na americké sankce uvalené proti Rusku ve sféře vyspělých technologií.

Moskva podle Rogozina také zakáže Američanům používání ruských raketových motorů při vojenských startech, jakož i od 1. června pozastaví používání amerického navigačního systému GPS v Rusku.

Pokud se Moskva nedomluví s Washingtonem na rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass, pak podle Rogozina od 1. září bude "definitivně ukončena" práce 11 amerických stanic systému GPS v Rusku.

Rusové požádali americké úřady o souhlas s výstavbou několika měřicích stanic systému Glonass už v květnu 2012, ale obě strany se podle agentury Interfax dosud neodkázaly domluvit. Jednání prý ztroskotala hlavně kvůli obavám amerických tajných služeb z příliš přesného navádění ruských raket na případné cíle v USA.

Raketové motory hodlá Rusko dodávat Spojeným státům pouze pro civilní účely. "Bez záruk, že naše motory se využívají pouze pro starty nevojenských vesmírných přístrojů, je nebudeme do USA dodávat," řekl Rogozin.

Kvůli sankcím, uvaleným Spojenými státy proti Rusku za anexi ukrajinského poloostrova Krym, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou však je provozování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.

A co na to Američané?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) může fungovat i bez Ruska, tvrdí šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden. Rusko minulý týden oznámilo, že v roce 2020 spolupráci na projektu ukončí.

Bolden dnes v Berlíně podle agentury AP rozptyloval obavy, že napětí mezi Spojenými státy a Ruskem by mohly být předzvěstí konce ISS. Orbitální komplex podle něj může zůstat v chodu i bez Ruska.

Moskva ukončení spolupráce na ISS s Američany oznámila poté, co Washington na Rusko uvalil sankce kvůli jeho postupu na Ukrajině.

Smrt času

Mizí z našeho vesmíru čas? A pokud ano, tak kam?

Bolden zdůraznil, že ISS společně provozují USA, Rusko, Japonsko, Evropa a Kanada a žádný z partnerů není s to projekt zrušit. I kdyby se z něj Rusko stáhlo, žádná účastnická země "není na Mezinárodní vesmírné stanici nepostradatelná", řekl Bolden novinářům.

Podle Boldena rovněž NASA očekává, že od roku 2017 budou astronauty na orbitální stanici dopravovat lodě soukromých firem.

NASA na začátku dubna pozastavila veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou je právě provozování ISS, kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze díky ruským raketám.

Moskva chce od 1. června pozastavit i používání amerického navigačního systému GPS v Rusku a raketové motory hodlá Spojeným státům nadále dodávat pouze pro civilní účely.

ČTK

Skylab - Obrázek 12

Pokuta pro NASA a osobní omluva prezidenta: Když Američanům spadla stanice do Austrálie


reklama

reklama