13. července 2023 10:30

Tropická štěnice je v Česku. Poznat ji není vůbec snadné

Na štěnice domácí už jsme si zvykli a umíme s nimi zatočit. Už i v Česku se však objevila jejich tropická varianta.

Štěnice domácí, zvaná též postelová, provází náš život už od nepaměti. Zatímco v minulosti se věšely k nohám postele králičí nožky nebo bylina zvaná ploštičník, které je měly odpuzovat, později se plošně nasazovalo DDT. Dnes už se o negativních dopadech tohoto insekticidu ví, nicméně jeho nasazení zásadním způsobem zpomalilo šíření štěnic naším územím. Nyní však hrozí pokousání od štěnice tropické.

Štěnice domácí a tropická

Štěnici tropickou a domácí nemá laik šanci rozeznat, drobné odchylky ve stavbě těla pozná pod mikroskopem jen odborník. „Štěnice tropická se historicky vyskytovala skutečně jen v teplejších krajích. Byla a je převažujícím druhem v jihovýchodní Asii a ve vnitrozemí Indie. V Africe nebo Jižní Americe se vyskytuje spolu se štěnicí domácí a bývá tu spojována spíš s venkovem. Během současné expanze však začala obsazovat další regiony… O stabilní populaci se spekulovalo jen ve Švédsku na základě čtyř nálezů z roku 2017. Jiná situace ale před nedávnem nastala v evropské části Ruska – přinejmenším v Moskvě a v Petrohradu štěnice tropická téměř nahradila původní štěnici domácí,“ napsal kolektiv autorů v časopise Vesmír. To samo o sobě ukazuje, že štěnice tropická je schopná se uchytit i na chladnějším severu a současné oteplování může její šíření jen podpořit. Co se týče Česka, byl její výskyt definitivně potvrzen v Praze již v roce 2021.

Hrozí nahrazení novým druhem

Ukázalo se, že tyto dva druhy štěnic jsou schopné se spářit, ale pro štěnici domácí je sperma samce štěnice tropické toxické. V nepříliš přehnaném scénáři se může stát, že tropický druh vytlačí pomocí spermatu naši štěnici domácí. Ta se totiž po oplození tropickým samcem stává neplodnou a po vícenásobné kopulaci umírá.

Čtěte také: Žerou vás komáři? Někteří lidé se kousnutí nikdy nevyhnou, zásadní je neškrábat se

Dobrou zprávou je, že štěnice nepřenáší žádné nemoci. Kousnutí dokonce ani nebolí, protože štěnice vpustí do rány látku fungující jako anestetikum, což má způsobit, že se kousnutý tvor nepoškrábe a štěnici neodtrhne od právě započaté hostiny. Jenže zde se skrývá špatná zpráva. Nepříjemné svědění se projeví až v řádu hodin či dnů, což znamená, že už jste nějaký čas v prostoru zamořeném štěnicemi strávili.

Pokud tedy zaregistrujete znaky štěnic v domácnosti, okamžitě reagujte a kontaktujte odborníky. Přesto se ale připravte, že vás čeká několik návštěv specialistů, kteří váš byt opakovaně vyčistí. Bohužel, ani to však nezaručuje, že se štěnice nevrátí. Že je boj se štěnicemi stále komplikovaný potvrzují i nedávné případy, kdy jimi byly zamořeny studentské koleje na Strahově či letní tábor na Děčínsku.

Zdroj: CDCP / Časopis Vesmír / dTest

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom