Kolibříci jsou agresivní rváči, jejich souboje končí i tragicky. Co je vyprovokuje?

Kolibříci jsou krásní na pohled, nenechte se ale zmást jejich zevnějškem. Pokud jim konkurence leze do zelí, dokážou si svůj rajón pořádně ohlídat.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Svět kolibříků - souboje

reklama

Na první pohled drobní ptáci vás hned zaujmou svým dokonale pestrým zbarvením a dlouhým a úzkým zobákem. Ve střední Evropě si dokonce kolibříky můžete snadno splést s dlouhozobkou, která však není pták, ale motýl. Kolibříci jsou velmi zdatní letci, kteří zvládnou mávat křídly až 55krát za vteřinu, díky čemuž jsou schopni se ve vzduchu doslova zastavit na místě a zvládají létat i hlavou dolů.

Nektar jako potrava i důvod boje

Na světě jich existuje přibližně 340 druhů a nalézt je můžete od Aljašky až po nejjižnější cíp Jižní Ameriky. Zajímavé je, že jejich zářivé barvy neprodukuje pigment, ale vrstvy mikroskopických bublinek v peří. Tyto bublinky lámou a odrážejí sluneční paprsky, díky čemuž se nám naskýtá pohled na vskutku oslňující barvy nevídaných rozměrů. Barvy závisejí na úhlu dopadu slunečních paprsků a kolibříci rovněž vlastnost dokážou ovládat a využívat ve svůj prospěch. Umějí například varovně blikat, ale zároveň se mohou i snadno maskovat před potenciálním nepřítelem.

Souboj kolibříků
Autor: Getty Images Souboj kolibříků

Živí se rostlinným nektarem, kterým se krmí pětkrát až osmkrát za hodinu. Během dne tak zkonzumují asi polovinu váhy svého těla. Lahodný mok je také častým důvodem k soubojům. Jakmile chce nějaký jiný jedinec kolibříkovi přebrat jím vybranou květinu, neváhá se svému protivníkovi postavit. Jak ukazuje dokument Svět kolibříků na Prima ZOOM, většina soubojů se odehrává ve vzduchu a při agresivních bojích může jít i o život. Ačkoliv vypadají na první pohled mírumilovně, svými zobáky mohou kolibříci svému protivníkovi roztrhnout břicho. 

reklama

reklama