2. září 2021 08:00

Evoluce nadělila slonům unikátní vlastnost pro přežití. Co všechno dokážou?

Na slonech je kromě velikosti nejnápadnější jejich chobot, k němuž se váže i jedna unikátní vlastnost, kterou slonům řada savců závidí.

Mohlo by se zdát, že když může slon chobotem dýchat, jedná se o důsledek prodloužení nosu. Není to však pravda. Ve skutečnosti jde o spojení nosu a horního pysku. Toto spojení přitom podle údajů poskytnutých ZOO Praha obsahuje 150 000 svalových snopců, přičemž prstíky na jeho konci nesou obrovské množství nervových zakončení, která chobotu umožňují nesmírnou sílu i citlivost zároveň.

Umělci i pracovní jednotka

V severothajském výcvikovém středisku učí slony nejen zvednout nástroj, který spadne na zem (kladivo, sekera), ale v rámci velmi jemné motoriky naučí slona zvednout i klobouk a dát ho člověku na hlavu, případně štětcem pod drobným vedením namalovat obraz. Na druhou stranu slon zvládne hrubou silou zvednout i kmen stromu o váze přes 300 kg a díky extrémní citlivosti překoná v pachovém vnímání i psí čumák. V Indii a na Srí Lance zase sloni chobotem „sklízejí“ zemědělcům ovoce až z pětimetrové výšky.

Paradoxem je, že slon chobotem může dělat výše zmíněné impozantní úkony, nicméně základní činnost, jakou je pití mateřského mléka, slůňata musí vykonat ústy. Ač totiž sloni dokážou chobotem nabrat vodu a vstříknout si ji do úst, nemohou chobotem přímo konzumovat, neboť by se jim voda dostala do plic.

Chobot jako šnorchl

Současným slonům pak při brodění vodou či plavání slouží chobot i jako ideální šnorchl. Dokážou totiž plavat tak, že jen špička vykukuje nad hladinu. Jak zaznělo na přednášce Společnosti amerických fyziologů v San Diegu, sloni mají skutečně zvláštní plíce. Na rozdíl od jiných savců, kteří je mají obklopené pleurální membránou, jíž by tlak pod vodou donutil k prasknutí, sloni tuto membránu nemají. Evoluce ji nahradila vrstvami husté pojivové tkáně, která intenzivnímu tlaku dokáže odolat.

Mnozí evoluční biologové dokonce věří, že předchůdci slonů si prošli vodní fází života, čemuž by vznik zmiňované tkáně odpovídal. Navíc do širšího příbuzenstva slonů patří i kapustňáci, kteří se naplno přizpůsobili životu ve vodě a rodí v ní i svá mláďata.

Podívejte se, co všechno dovede slon se svým chobotem:

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom