4. října 2020 09:45

Zajímavosti o sklípkanech: Ti největší dokážou ulovit i ještěrku

Sklípkani jsou mnohem zajímavější, než se na první pohled zdá...

1. Zemi obývají už 300 000 000 let

Tito pavouci mají skutečně dlouhou evoluční historii, během které se ale zásadně nezměnili. V praxi to znamená, že jejich životní strategie i „design“ příliš vylepšit nepotřeboval.

2. Jméno pochází ze sklepa

Český název pro pavouky čeledi Theraphosidae, tedy sklípkanů, evokuje sklep. A skutečně – mnohé druhy si ze zeminy a pavučinových vláken tvoří „sklípek“. Ovšem jiní zase zvládají utkat hnízdo z pavučin. Anglický název je „Tarantulas“ pochází původně od slíďáků a přidělil jim ho otec moderního zoologického názvosloví Carl Linné podle jihoitalské provincie Tarent.

3. Jsou sklípkani u nás?

Klasičtí sklípkani v Česku nežijí, ale blízce příbuzní sklípkánci ano. A to hned tři druhy. Sklípkánek hnědý (Atypus affinis), sklípkánek pontický (A. muralis) a sklípkánek černý (A. piceus). Všichni si hloubí malé sklípky, takže jméno k nim docela sedí

4. Dokáže sklípkan zabít ještěrku?

Ano, ty největší druhy dokážou ulovit nejen velký hmyz, ale i malé obratlovce, jako jsou právě ještěrky.

5. Dokáže sklípkan ukousnout sousto?

Ne. Pavouci mají vnější trávení. Sklípkani uloví kořist tak, že ji chytí, ochromí či usmrtí jedem a následně do ní vstříknou trávicí enzymy, které ji rozloží (natráví) mimo pavoučí tělo. Pavouk pak „natrávený“ obsah vysrkne.

6. Kolik měří největší sklípkani?

Pokud budeme brát v úvahu rozpětí nohou, tak mohou ty největší druhy „rozkročmo" obsáhnout čajový podšálek. Sklípkan největší je někdy udáván jako největší pavouk světa s délkou těla až 12 cm a rozpětím nohou 30 cm.

7. Může jed sklípkanů zabít člověka

Ne, nemůže, pokud nebudeme brát v úvahu alergiky. Kousnutí velkých druhů sklípkanů je sice bolestivé, ale není smrtelné. Záznamy o exitu lidí po kousnutí pavoukem existují, ale jednalo se například o sklípáky (Ctenizadae), sklípkance (Hexatheliae) či sklepouny (Barychelidae).

8. Jak dlouho sklípkani žijí

Na tuto otázku existují dvě odpovědi, jiné je to totiž u samců a jiné u samic. Některé samice se mohou dožít věku 30–40 let, zatímco samci žijí kolem dvou let.

9. Žerou sklípkaní samice otce svých dětí podobně jako kudlanky?

Ano. Proto každý rozumný samec sklípkana, zmizí hned po předání dávky své části genů.

10. Je sklípkan nebezpečný jen kousnutím?

Nikoliv. Velká část sklípkanů se brání vyčesáváním jemných chloupků ze zadečku, které následně víří ve vzduchu a mohou při styku se sliznicí způsobovat záněty. Zejména nebezpečné to je, když se dostanou do očí.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom