Severoamerické pouště jsou rájem mnoha savců. Který z nich je nejrychlejší?

Dokument BBC Sedm světů, jedna planeta zachytil typické biotopy Severní Ameriky včetně pouští.
Kojot prérijní
Kojot prérijní
istockphoto.com/Jay Pierstorff

reklama

Savci jsou jako teplokrevní živočichové schopni přizpůsobit se životu i v těch nejnehostinnějších podmínkách včetně pouští. V Severní Americe leží hned čtyři rozlehlé pouště – Velká pánev, Mohavská poušť, Čivavská poušť a Sonorská poušť.

Nejrychlejší savec Severní Ameriky

Hojným obyvatelem pouštních oblastí je rys červený (Lynx rufus), který zde vytváří až 14 poddruhů. Šelmou z čeledi lasicovitých je robustní jezevec americký (Axidea taxus). Ten může vážit až 10 kilogramů a dorůst délky jednoho metru. Jezevec je všežravec a na jeho jídelníčku se objevují i mláďata psouna prériového (Cynomys ludovicianus).

Šampionem v rychlosti je vidloroh severní
Autor: istockphoto.com/through-my-lens Šampionem v rychlosti je vidloroh severní

Nejrychlejším savcem Severní Ameriky je vidloroh americký (Antilocapra americana) – dokáže vyvinout rychlost přes 85 km/h. Jedním z největších savců severoamerických pouští je pak ovce tlustorohá (Ovis canadensis). Samci žijí několik desítek let, samice jen asi 20 let. Jak samci, tak samice mají silné zatočené rohy.

Naproti tomu jedním z nejmenších savců obývajících pouště Severní Ameriky je netopýr listonos kalifornský (Macrotus californicus), který v dospělosti váží jen kolem 12 g.

Dokumentární série BBC Sedm světů, jedna planeta pokračuje v sobotu ve 20.00 na Prima ZOOM dílem věnovaným Severní Americe.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sedm světů, jedna planeta (6) - upoutávka

(mih)

reklama

reklama