Sázejte stromy na pouštích, doporučuje německý výzkum. Může to neskutečně změnit svět

Sázení stromů na pouštích může vypadat jako nesmysl – ale podle výzkumů německých klimatologů to má ještě mnohem větší smysl, než by se mohlo zdát.
Stromy v poušti
Stromy v poušti
pixabay.com

reklama

Proč už dávno na pouštích nerostou lesy? Není to technicky nemožné, existují stromy, které rostou i v sebesušším prostředí, na ty se pak vážou různé travní porosty a na ně zase keře a stromy, které už žijí z této symbiózy. Jenže je to drahé a trvá to dlouho – a navíc se až doposud vědci shodovali, že sázet stromy na pouštích ničemu moc nepomáhá. 
Jenže nový výzkum německých biologů naznačuje, že stromy na pouštích mohou spasit náš svět – doslova.

Sázet stromy může každý.
Autor: istock.com Sázet stromy může každý.

Les mění svět

Tato studie totiž ukazuje, že jakmile se v krajině objeví nějaký les, prakticky okamžitě a ve velkém měřítku se mění vzorce srážek. A to takovým způsobem, že by to mělo stačit na vláhu pro rozsáhlejší lesy. Zpočátku by to sice podle německého modelu vyžadovalo nějakou tu „vodní investici“, ale úplně by k tomu stačila odpadní voda z nedalekých měst, jež leží na okraji pouští.

Vědci to zkoumali na dvou reálných místech, jednak v Ománu, a pak v Izraeli nedaleko egyptské hranice. S pomocí sofistikovaných počítačových modelů pokryli část krajiny jojobovými plantážemi a pak na klimatických modelech sledovali, co to s krajinou, větrnými proudy a hospodařením s vláhou v krajinách dělá.

Výsledky byly v obou případech prakticky totožné – a až neuvěřitelně výrazné. Změny nastaly velmi rychle poté, co se v krajině objevily vzrostlé stromy; spočívaly v tom, že odpar z listů jojoby by rychle změnil proudy v krajině tak, že by na místě lesa docházelo k silnějším srážkám. A to by zase vedlo k lepšímu zadržování vody v krajině a to by zase podporovalo lepší růst stromů. 

Recept na poražení klimatické krize

Vědci varují před nějakými unáhlenými závěry; z jejich výzkumu vyplývá, že by tato vlhkost nestačila k růstu lesa bez dalšího zavlažování, nicméně jeho existence by pomohla lidem v okolí, změnila by krajinu v okolí k lepšímu a obecně proměnila poušť v mnohem přívětivější místo. 

A to ani nemluvě o tom, že stromy jsou podle množství výzkumů klíčovou zbraní lidstva proti klimatické krizi: právě ony mohou účinně pohlcovat oxid uhličitý z atmosféry a měnit ho v užitečné dřevo. Až doposud nebylo jasné, kde by takové množství stromů mohlo vyrůst – mluví se totiž až o bilionu stromů, které by pro potlačení klimatických změn byly zapotřebí. Nyní je to díky německých expertům jasné, mohlo by to být na okrajích pouští.

Text: Martin Kolář


 

reklama

reklama