Nejdéle sledovaný pták na Zemi má další mládě. Samici albatrosa jménem Wisdom už je 70 let

Atol Midway je nejen dějištěm bitvy z druhé světové války, ale také hnízdištěm milionu albatrosů laysanských. A minimálně jeden z nich sem létá už sedm dekád.
Wisdom v roce 2016
Wisdom v roce 2016
AP

reklama

Nikdo neví, jestli je samice albatrosa laysanského (Phoebastria immutabilis) pojmenovaná Wisdom nejstarším žijícím ptákem, rozhodně je ale nejdéle sledovaným ptákem na Zemi. Biolog Chandler Robbins ji okroužkoval už v roce 1956, a protože albatrosi hnízdí vždy na stejném místě, mají vědci o Wisdom poměrně slušný přehled.

V únoru 2021 tak zaregistrovali na atolu Midway v Tichém oceánu, že se Wisdom a jejímu současnému partnerovi pojmenovanému Akeakamai vylíhlo další mládě a má se čile k světu. Albatrosi snesou obvykle jedno vejce za dva roky a také v tomto ohledu se zdá být Wisdom rekordmankou. Nejenže se stala matkou už nejméně 30–36 mláďat, ale mnohé z nich přivedla na svět v několika po sobě následujících letech.

Samice albatrosa vytvářejí dlouhodobé partnerské vztahy a v péči o vejce i vylíhlé mládě se se svým druhem střídají. Každý rok se vrací na stejné hnízdiště, kde se pár znovu shledá. V případě Wisdom jde už desítky let o pobřeží téměř liduprázdného atolu Midway, kam se každoročně na začátku zimy za účelem páření slétne okolo milionu albatrosů laysanských. Jde o stejný atol, u kterého v červnu 1942 utrpěli Japonci rozhodující porážku.

Wisdom se svým mládětem v roce 2017
Autor: AP Wisdom se svým mládětem v roce 2017

Albatrosi tráví prakticky celý život ve vzduchu, rozmnožovat se ale mohou jen na souši. Vědci z Cornellovy ornitologické laboratoře se domnívají, že Wisdom mohla za svůj dlouhý život nad severním Pacifikem nalétat přes deset milionů kilometrů. Pokud jde o věk, jsou v ptačí říši známými rekordmany papoušci, především kakaduové. Ti se v zajetí mohou dožít i 100 let, ve volné přírodě se ale jejich doba života odhaduje na 30–40 let.

Wisdom přežila i „svého“ biologa

Odborníci netuší, kolik měla Wisdom v životě partnerů, jejího dosavadního druha poprvé zaregistrovali – a pojmenovali – teprve v roce 2006. Jisté je, že albatrosí dáma přežila nejen několik svých partnerů, ale také biologa, který ji v polovině 20. století okroužkoval. Chandler Robbins zemřel ve svých 98 letech v roce 2017. Oba se přitom setkali ještě jednou v roce 2002, kdy se Robbins chystal albatrosa označit, aby vzápětí zjistil, že už totéž udělal o 46 let dříve. Tehdy odhadoval, že je Wisdom pět let.

reklama

reklama