9. července 2020 14:00

Rorýsi jsou rekordmani v délce letu. Vědce šokovalo, jak dlouho nemusí přistát

Rorýs drží rekord v rychlosti letu, nyní o nich biologové zjistili další novinku: jsou také rekordmany v délce nepřerušovaného letu. Tato schopnost vědce zaskočila, doposud o ní nic netušili a za rekordmany pokládali úplně jiné ptáky.

Rorýs vydrží bez přistání létat až 10 měsíců v kuse, dokázal několikaletý výzkum švédských ornitologů z Univerzity v Lundu.Toto zjištění je o to nečekanější, že tito ptáci spojují charakteristiku nejrychlejšího a současně nejvytrvalejšího ptáka na světě.

Vědci je sledovali pomocí miniaturních vysílaček, které měli ptáci připevněné na tělech – pochopitelně tak, aby je neomezovaly v letu. Někteří z ptáků sledovaných těmito přístroji za celých 10 měsíců, co trvala jejich migrace, ani jednou nedosedli na zem. „Je to fascinující,“ popsal Anders Hedenström, ekolog, který tento výzkum vedl. „Je úžasné, jak skvěle jsou tito ptáci adaptovaní na létání – jsou jako Formule 1 mezi ptáky...“

Existuje i mnoho jiných druhů ptáků, kteří vydrží ve vzduchu dlouhé týdny (například fregatky), ale žádný jiný není tak specializovaný na život bez doteku země jako rorýsi.

Spánek ve vzduchu

Ze vzduchu totiž získávají prakticky všechno, co potřebují k životu: hnízda si staví z peříček, která poletují vzduchem, živí se jen hmyzem, který létá ve vzduchu a také ve vzduchu spí. O spánku v letu zatím vědí vědci jen málo, tento fenomén se pochopitelně velmi obtížně studuje, ale doposud to vědci jen tušili. Teprve tato studie ukázala, že je to pravda – ptáci ani v noci nepřistávali, létali dál, prokázala data z geolokátorů.

Tato práce vyšla v odborném časopise Current Biology a vychází z dvouletého podrobného sledování 19 rorýsů. Vědci je monitorovali celou dobu, co začala jejich migrace ze Švédska. Tam jim biologové připevnili sledovací zařízení a pak jen kontrolovali jejich pohyb. Přes jih Evropy se ptáci vydali na sever Afriky a nakonec až do střední Afriky. Při návratu se ptáci vracejí úmyslně přes Libérii, kde se každoročně shromažďují obří hejna rorýsů, kteří zde hodují na termitech – pro místní ornitology to je nesmírně zajímavá podívaná; v tento čas se tu shromážní několik milionů rorýsů!

Údaje o jednotlivých ptácích byly značně proměnlivé: jeden z nich například spal čtyři noci za sebou v nějakém hnízdě, většina jiných přistávala ale jen na několik hodin denně. Ale někteří z ptáků za celou dobu migrace (tedy dlouhých 10 měsíců) nepřistáli ani jednou! Průměrně všichni sledovaní ptáci trávili ve vzduchu 99 procent času.

Jak vypadá spánek rorýse

O samotném spánku rorýsů toho víme jen málo, na základě dat ale vědci spekulují, jak by mohl vypadat. Ptáci často opakovali stejné rituály, vždy za úsvitu a za soumraku: Vyletěli do výšky asi tří kilometrů a pak pomalu plachtili dolů. Biologové se domnívají, že během této doby si rorýsi dopřávají krátký, ale o to silnější spánek. V budoucnu hodlají vědci s lepším vybavením sledovat i mozkovou aktivitu rorýsů – ta by jim mohla prozradit více.

Kdo překoná rekordmana?

Vědci naznačují, že ani 10 měsíců nemusí být pro rorýse absolutní hranice. Mladí rorýsi se totiž z Afriky několik let do Evropy nevracejí – vlastně až do doby, než se začnou rozmnožovat a tedy hnízdit. Je možné, že někteří z nich jsou ve vzduchu celou tu dobu, tedy až neskutečné čtyři roky!

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom