5. dubna 2021 02:00

Proč mají zebry pruhy? V podstatě jde o repelent proti hmyzu

Určitě vás už někdy napadlo, proč mají zebry pruhy. Teorií se objevilo mnoho, nakonec se to ale celé muselo prakticky ověřit.

Řada zoologů zasvětila svůj život vymýšlení argumentů, jak pomáhají zebrám pruhy v maskování před predátory. Marně, ono to totiž opravdu nedává moc smysl: Černá a bílá pruhovaná kombinace je totiž v savaně k nepřehlédnutí. Tak k čemu tedy pruhy jsou?

Slouží jako repelent proti hmyzu! Autorem studie, která to vysvětluje, je Tim Caro z University of California. Na problém zebřích pruhů se podíval z úplně jiného úhlu než vědci před ním. Prověřoval řadu hypotéz, které se pokusily záhadu pruhů vysvětlit: Zda slouží jako kamufláž, ochlazovací mechanismus, sexuální symbol nebo jestli nemají nějaký vliv na sociální interakci ve stádu.

Jako jediný způsob, jak pruhy mohou opravdu fungovat, se v řadě testů ukázala ochrana před hmyzem. Ověřili si to na matematickém modelu, který potvrdil, že čím více bodavého hmyzu na daném území žije, tím hustější a výraznější jsou pruhy u zeber.

Na tuto možnost upozornili biologové už před řadou let, kdy se uskutečnil zajímavý pokus: Vědci pomalovávali koňské sochy různými druhy vzorů a pak měřili, na jaký vzor mouchy usedají nejméně. Už asi tušíte, že s přehledem vyhrál „vzor zebra“.

A teď ještě vysvětlení, které si zasloužíte: Proč by mouchám měly vadit právě pruhy? Ví se, že mouchy si raději sedají na tmavá místa, to je ověřené řadou pokusů. Zřejmě proto, že jsou na nich méně nápadné a také je to upomíná na bahno, kde se množí – když usednou na tmavou plochu, zvyšují tak šanci, že se úspěšně rozmnoží. Bílé plochy rády nemají, ale pruhovaným se vyhýbají úplně. Není úplně jasné proč, ale zřejmě to nějak narušuje jejich orientační systém.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom