25. dubna 2018 06:00

Pravěký varan měl čtyři oči, zaskočilo vědce

V minulosti měli plazi i čtyři oči. Dnes mají některé druhy jen tři.

Američtí vědci oznámili druhého dubna velmi zajímavý objev: v odborném časopise Current Biology popsali, že mají důkaz, že vyhynulý druh ještěra měl čtyři oči. U obratlovců, kteří mají čelisti, je to zatím první případ něčeho tak neobvyklého.

Zatímco u hmyzu nebo u členovců je větší počet očí normální (ano, díváme se na vás, pavouci), u obratlovců jde o něco zcela výjimečného, protože jediným známým obratlovcem se čtyřma očima jsou mihule.

Nejde úplně o klasické oči s víčkem a tak dále – jde však o orgány, které mají funkci oka a řadu jeho vlastností. Jedná se struktury v horní části hlavy, které hrají klíčovou roli v orientaci a také ve fungování takzvaných cirkadiánních a každoročních rytmů. Nové poznatky pomáhají objasnit evoluční historii těchto struktur u obratlovců.

Třetí oko

Takový fotosenzitivní orgán se nachází u řady nižších obratlovců, jako jsou ryby a žáby, vysvětlují vědci. Bývá často označován jako "třetí oko" – v dávné minulosti bylo poměrně dost rozšířené u řady primitivních obratlovců.

"Už dříve se uvažovalo o tom, že třetí oko u většiny obratlovců prostě zaniklo v průběhu evoluce – například u ptáků a u savců; plazi by tak měli být jediní, u koho se v nějaké formě zachovalo. Ale současně se spekuluje, že u plazů se třetí oko vyvinulo ze zcela jiného orgánu, a tedy i jiným způsobem než u ostatních pozemských obratlovců – podobným způsobem, jako třeba u mihulí,“ popisují vědci ve studii.

Nový objev potvrzuje druhou možnost: plazi se zjevně ubírali jinými cestičkami evoluce než ostatní zvířata – měli jiné evoluční předpoklady a tedy i východiska. Vědci byli objevem čtyř očí natolik zaskočeni, že se zpočátku domnívali, že mohlo jít jen o výjimečného jedince, například s nějakou unikátní mutací; další skeny ale potvrdily, že stejné orgány se nacházejí i u jiných exemplářů téhož druhu.

Jejich důkazy potvrzují, že třetí oko u dnešních ještěrů se vyvinulo nezávisle na třetím oku u ostatních skupin obratlovců. Tyto orgány nejsou z biologického hlediska ničím záhadným, plazům však poskytují téměř nadpozemské schopnosti – umožňují jim například vnímat polarizované světlo – to znamená, že vidí slunce dokonce i tehdy, když se ukrývá za mraky. Díky tomu mohou bez problémů navigovat i v podmínkách, kdy je člověk bez technické pomoci zcela ztracený.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom