11. listopadu 2013 06:00

Pravěké krakatice si drtily v chapadlech i dinosaury

Představte si chobotnici tak velkou, že se živila dinosaury...

Obří hlavonožci patřili zřejmě mezi nejobávanější predátory oceánů odjakživa. Teď vědci objevili pozůstatky obrovské pravěké krakatice, která drtila ve svých chapadlech dinosaury. A než je zabila, tak si s nimi hrála – naznačují nalezené fosilie.

Paleontologové našli už před několika lety kostru ichtyosaura, v moři žijícího dinosaura velikostí i stavbou těla podobného delfínovi. Na kostech však bylo něco zvláštního: vypadalo to, jako by bylo poskládané nějakým šíleným preparátorem – anebo, jako by zvíře bylo zaživa rozdrcené nějakou obrovskou silou. Vědci proto řešili, co tohle mohlo způsobit.

Jedna z hypotéz naznačovala, že by mohlo jít o práci nějaké obrovské chobotnice. Víme, že dnešní krakatice občas s vorvani bojují – ukazují to stopy chapadel na těle kytovců. Jiní dnešní hlavonožci velké chobotnice, si zase „zdobí“ své úkryty mušlemi, kusy korálů a také kostmi nejrůznějších zvířat. Mohla pravěká krakatice použít ichtyosaura k něčemu podobnému?

Rozdrcený dinosaurus

Americký paleontolog Mark McMenamin této hypotéze uvěřil a rozhodl se ji ověřit. Poté, co slavnou kostru ichtyosaura uloženou v Berlíně prozkoumal pomocí nejmodernějších metod, našel něco úžasného: úlomek zobáku! Podle všeho patřil nějakému velmi velkému hlavonožci – zobák mají i dnešní chobotnice a krakatice.

Pokud by se jeho teorie potvrdila, představovalo by to pro nás další svědectví o výjimečnosti hlavonožců. A samozřejmě by se také začalo ještě víc spekulovat, jestli nějaký takový pravěký obr nepřežil až dodneška – a jestli ty pověsti o obrovských chapadlech stahující námořníky do moře nemohou být třeba založené na realitě…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom