Pracky stvořené pro lásku! Vědci už ví, k čemu měl tyranosaurus ruce

Tyranosaurus Rex byl jedním z nejděsivějších predátorů všech dob. Šel z něj opravdu strach – tedy přinejmenším do okamžiku, než byste se mu podívali na přední končetiny.
Páření tyranosaurů
Páření tyranosaurů

reklama

Zakrslé a v podstatě bezcenné pracičky, zcela neúměrné síle a velikosti jeho těla, prostě působí na tyranosaurovi zcela směšně. Paleontologové teď konečně přišli s vysvětlením, proč vlastně jurský dravec tak bizarní končetiny měl.

Podle posledních průzkumů to vypadá, že trapné tyranosauří tlapy vůbec nebyly tak ubohé, jak se zatím zdálo. Přestože měřily jen 90 centimetrů a byly tedy kratší než lidské paže, měl v nich dinosaurus docela pořádnou sílu. Podle paleontologa Jacka Conrada z American Museum of Natural History ukazuje analýza svalů, že každou „tlapkou“ mohl tyranosaurus zvednout až 220 kilogramů! Nejsilnější člověk vzepře jednou rukou asi polovinu této hmotnosti, průměrný člověk asi desetinu…

Podívejte se, jak se asi pářili tyranosauři:

Horní končetiny tyranosaurům sloužily ke dvěma účelům. Protože byly dost neobratné, jen špatně se pohybovaly, zřejmě sloužily jako háky. Obří predátor je zarazil do své kořisti a pak ji zvedl k tlamě. Tím důležitějším pro přežití však bylo páření. Právě při něm se horní končetiny opravdu uplatnily.

Tvor se sedmi pohlavími. Jak vypadá jeho páření?

Právě horními tlapami si samec zřejmě přidržoval samici, když se s ní chtěl spářit. Podle odborného časopisu Bulletin American Museum of Natural History by jinak nebyl schopen dosáhnout pozice vhodné pro páření. Stavba tyranosauřího těla byla velmi složitá – a pro úspěšné páření prakticky nemožná. Samec a samice se do sebe museli zaklesnout, jinak by byla jakákoliv „klasická“ pozice zcela nestabilní. A právě ručky mohly být tím „tmelem“ lásky, díky nimž tyranosauři nevymřeli.

Anebo to celé bylo úplně jinak – jiné studie zase naznačují, že dinosauří páření bylo proklatě rafinované. Jedna z novějších studií totiž předpokládá, že některé druhy dinosaurů mohly ovládat i páření v misionářské poloze!

 

reklama

reklama