Poznáte nejběžnější české ptáky? Máme pro vás návod

Celá Česká republika teď sčítá ptáky u krmítek. Připojíte se taky?
Strakapouda velkého si nespletete
Strakapouda velkého si nespletete
istockphoto.com/Simon11uk

reklama

Dalekohled, tužku, papír. A ideálně políčit nějakými semeny, třeba slunečnicí. Tak může vypadat začátek pozorování ptáků ve volné přírodě, ale také u nejbližšího krmítka. Když Česká společnost ornitologická (ČSO) v roce 2018 poprvé vyhlásila celorepublikové sčítání ptáků, přihlásilo se do něj neuvěřitelných 14 000 lidí. Letos třídenní sčítání probíhá od pátku 10. ledna do neděle 12. ledna.

Ptačí hodinka
Autor: ČSO Ptačí hodinka

Loňská pozorování se vyšplhala k číslu čtvrt milionu ptáků, kterým suverénně kralovala sýkora koňadra. S odstupem pak lidé nejčastěji pozorovali vrabce polní a vrabce domácí.

Přidejte se, je to snadné

K pozorování si můžete vybrat 60 minut kdykoliv během víkendu. Své pozorování vyplníte elektronicky do speciálního archu, přidáte pár údajů o sobě a místě pozorování a odešlete. Pokud se vám ke krmítku vrací stále stejný pták, zapíšete jen maximální počet jedinců téhož druhu, které jste během celých 60 minut viděli současně – například 4 sýkorky koňadry.

Pozorovací arch obsahuje 12 nejběžnějších druhů, na které můžete u nás v zimě narazit. Když ke krmítku přiletí nějaký nový zájemce, pokusíte se ho určit. Že to neumíte? Všímejte si zbarvení, velikosti a chování, případně pohybů ptáka. Inspiraci najdete opět na stránkách ČSO.

Snadno rozpoznat osm nejběžnějších druhů českých ptáků můžete také pomocí videa vytvořeného Českou společností ornitologickou:

Kdo nám létá na krmítko

(mir)

reklama

reklama