8. června 2021 00:10

Pohlaví potomků v závislosti na rozmaru počasí? Vědci chtějí využít plazů pro zkoumání lidských genů

Mysleli jste si, že pokud zvíře naklade vejce, je pohlaví jeho potomků definitivně dané? Pro agamy vousaté to neplatí, vliv na ně má i počasí.

Na první pohled se může zdát, že pokud zvíře naklade svá vejce, jsou veškeré biologické atributy dané a nic nemůže život uvnitř ovlivnit. Jenže příroda dokáže doslova hotové zázraky, důkazem čehož jsou nádherné agamy vousaté.

Neposkvrněné početí není nemožné

Jedním ze zázraků přírody je bezpochyby neposkvrněné početí, tedy zrození potomka bez zásahu otce. Tuto techniku reprodukce ovládá kdejaký hmyz a kupodivu i celá řada obratlovců. Některé plazí samičky totiž nakladou vejce i bez přítomnosti samců. Ačkoli ale nejsou vejce oplodněná, přesto dochází k vývoji plodu, který se následně líhne ven. Má to nicméně jeden háček. Jelikož uvnitř vejce chybí samčí chromozom, takovýmto způsobem se rodí pouze samice.

U agamy hraje roli teplota

I u agamy vousaté hraje samčí chromozom důležitou roli při reprodukci samců, neboť právě chromozomy určí pohlaví budoucího potomka podobně, jako je tomu u lidí. Důležitou roli nicméně hraje i teplo, ve kterém se vejce vyvíjí. Při zvýšené teplotě totiž dochází k přepsání mužského chromozomu a pohlaví mláděte se změní ze samce opět na samici. Zajímavostí je, že takto geneticky ovlivněné agamy mají spíše jakési „třetí pohlaví“, neboť ačkoli zůstávají pohlavně samicemi, z hlediska etologie (zvířecí psychologie) ukazují rysy spíše samčího chování. Ale hlavně mají na genetické úrovni jinak utvářené vaječníky. Podle Emily Cerf ze serveru Popular Science by další zkoumání tohoto fenoménu mohlo „pomoci vědcům pochopit, jak mohou změny teploty ovlivnit fungování lidských genů, protože všechny eukaryoty (organismy s buňkami obsahujícími DNA) obsahují mechanismy pro snímání a reakci na tyto typy změn v jejich prostředí“.

Nelehký život agamy vousaté

Australská agama vousatá (Pogona vitticeps) nemá vůbec jednoduchý život, neboť se i přes svůj dračí vzhled stává obětí celé řady predátorů od toulavých psů a lišek přes některé další, větší ještěry. Její jméno „vousatá“ odkazuje na samčí druhotný pohlavní znak – ostré šupiny na roztažitelném krčním límci, které jsou specifickým znakem mužnosti. I prostředí, v němž žije, není kdovíjak příjemné. Jejím obvyklým místem výskytu jsou australské pouště, kde vedra dosahují 45 stupňů Celsia. Není divu, že tento plaz dokáže přežít extrémně dlouho bez vody.

Agamí alfa samec má ve skupině na samice výhradní právo a ostatní samci jsou mu podřízeni. Ironií osudu tedy je, že dominantní samec přes svou nadvládu netuší, že o pohlaví svých budoucích potomků rozhoduje jen do jisté míry.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom