Podivná houba dělá z brouků vraždící zombie!

Na severoamerických loukách se odehrávají scény jak z hororových filmů. Parazitická houba totiž mění brouky v zombie, které následně ovládá! Jak to celé probíhá?
Z brouků chauliognathus pensylvanicus se stanou zombie kvůli houbě
Z brouků chauliognathus pensylvanicus se stanou zombie kvůli houbě
Wikipedia Commons/Judy Gallagher

Brouci z čeledi páteříčkovitých jsou velmi podobní světluškám, na rozdíl od nich však nesvítí  ve tmě. Nedávno se zjistilo, že jeden druh páteříčkovitých (konkrétně Chauliognathus pensylvanicus) čelí na loukách Severní Ameriky obrovskému nebezpečí. Brouci se živí květy rostlin, a tak na louce žijí v podstatě neustále. Aniž by si toho byli vědomi, mají mezi květy velmi záludného nepřítele.

Smrtící houba

Houba jménem Eryniopsis lampyridarum napadá páteříčkovité a zhruba po dvou týdnech od nakažení je začne ovládat. Nebohému brouku přikáže, aby přistál na květině a zakousl do ní svá kusadla. Ta tam následně zůstanou, a tak se brouk už dál nemůže hýbat - na květině zůstane až do své smrti. Pokud se jedná o samičku, dojde po její smrti k rozevření krovek; pro samečky se jedná o jasný signál, že je připravena k páření. Je to však pouze past, pomocí které se snaží houba nalákat další oběti na mrtvé tělo.

Asi si dokážete představit, co se stane dál. Nic netušící sameček přilétne k mrtvé samičce, dojde k páření a zároveň infikaci houbou, neboť tělo samičky je tou dobou už zcela nakažlivé. A proces se opakuje – sameček další dva týdny létá a je houbou postupně pohlcován.

Podivná odhalení

V časopise Journal of Invertebrate Pathology vyšel nový výzkum pod vedením Donalda Steinkrause, který zkoumal, jak tyto mechanismy přesněji fungují. Vědci nachytali celkem 446 brouků, necelé dvě třetiny byly samečci a třetina samičky. 90 z nich bylo nakaženo, což odpovídá 20 procentům. Podle odhadů tak houba ročně zahubí až pětinu populace páteříčkovitých.

Principy jejího fungování jsou podobné jako u jiných parazitů. Nestandardní a děsivá je však schopnost ovládat mrtvé tělo. To nastává necelý den po smrti, přesněji mezi 15 a 22 hodinami po skonu brouka. Až v dalších výzkumech plánují biologové zjišťovat přesné chemické procesy, které se v mrtvém těle odehrávají a které umožňují houbě ovládat jeho části. A aby těch záhad nebylo málo, houba také dokáže zapříčinit, že se mrtvé samičce zvětší zadeček, což z nějakého, dosud neznámého důvodu samečky přitahuje a ti následně preferují páření právě s těmito samičkami. Houba tak zvyšuje šanci, že se mezi brouky rozšíří, což je vpravdě ďábelsky důmyslné.

Text: MS

reklama