Pavouk sežere starší samici a pak se spáří s mladší

Nezvyklou formu sexuálního kanibalismu objevili vědci z Masarykovy univerzity v Brně u pavouků druhu Micaria sociabilis.
Micaria sociabilis
Micaria sociabilis

reklama

Samci často při výběru partnerky zkonzumují starší samici a spáří se s tou mladší. O výzkumu informoval v květnovém čísle odborný časopis Behavioral Ecology and Sociobiology.

Sexuální kanibalismus není pro vědce novinkou. U jiných druhů pavouků jsou však role obrácené. Partnera si vybírá samice, která také někdy místo kopulace přistoupí ke konzumaci samce. Proto jsou zjištění z partnerského života pavouků druhu Micaria sociabilis překvapivá.

Vědci Lenka Sentenská a Stano Pekár více než tři roky sbírali pavouky a v laboratoři pozorovali jejich chování. Samcům nabízeli samice různé velikosti a věku. Pavouci zabíjeli samice bez ohledu na jejich velikost či počet předchozích partnerů. Nejdůležitějším faktorem určujícím pravděpodobnost kanibalismu byl věk.

Nově objevený pavouk si přede dvojníky

Ke kanibalismu docházelo nejčastěji v červenci, kdy se mladí samci z druhé, letní generace potkávali s přeživšími samicemi z jarní generace. Na základě experimentu autoři předpokládají, že reversní sexuální kanibalismus tak vychází ze samčí vybíravosti, která je založena na věku samice. "Je to extrémní forma partnerské volby," řekl Pekár agentuře DPA.

Top 10: nejjedovatější zvířata na Zemi

Objev je podle odborníků výraznou odchylkou od klasické představy o "snaživých samcích", o jejichž reprodukčním úspěchu rozhodují samice. Ukazuje, že i samci si mohou své partnerky vybírat – a to poněkud "nevybíravým" způsobem.

reklama

reklama