6. listopadu 2019 06:00

Parazité – tiší zabijáci našeho těla. Kdo se na nás přiživuje?

Cestujeme, koupeme se, pochutnáváme si na jídle a máme sexuální partnery. Děláme zdánlivě všední obyčejné věci nijak neohrožující náš život. Kdo všechno nás může, někdy i na dobu neurčitou, jindy navěky, navštívit?

Když o někom řekneme, že je parazit, má to většinou dehonestující význam. A přitom se jedná o jednu z nejrozšířenějších životních strategií. I my tvoříme pro celou plejádu parazitů ideální ekosystém.

Kdo vše je parazit?

Parazité neboli cizopasníci nedělají nic jiného, než že žijí na náš úkor. K jejich získání záleží na tom, v jakém prostředí se pohybujeme a jak rizikově se chováme. Někteří z nich využívají intoxikaci těla hostitele, jiní putují několik let naším tělem, než se projeví, a jiní se v nás množí. Podle toho kde máte problém, můžete rozpoznat i parazita, který putuje vaším tělem.

Napadená krev, mízní sytém i oko

Plasmodium neboli krevnička má na svědomí 300–500 milionů onemocnění ročně. Právě ona je totiž původcem malárie. 2,5 až 3,5 milionů lidí na malárii – v naprosté převaze na ´tropickou´ malárii, jejímž původcem je Plasmodium falciparum – umírá. Devadesát procent úmrtí připadá na subsaharskou Afriku,“ píší RNDr. Eva Nohýnková a MUDr. RNDr. František Stejskal v časopise Interní medicína pro praxi. Po bodnutí komárem hostitele nejprve „jen“ bolí klouby a má teplotu, a tak snadno dojde k záměně s chřipkou. U neléčené a těžší formy malárie dochází k trvalému poškození orgánů a úmrtí.

Zajímavým červem je Onchocerca volvulus neboli vlasovec kožní, který je do těla člověka přenesen bodnutím muchničkou rodu Simulium. Červ může celé roky putovat vaším tělem až dorazí k oku, kde způsobí onchocerkózu nebo také říční slepotu. Vyskytujete se v tropických oblastech, zejména v Africe a Americe. „Ročně je nakaženo kolem 18 milionů osob,“ informuje Medicínské centrum Praha.

Mízní uzliny a všechny končetiny napadají červi Wuchereria bancrofti, Brugia malayi a Brugia timori. Znáte pojem “sloní noha”? Toto onemocnění, odborně nazvané lymfatická filariáza neboli elefantiáza, mají na svědomí právě oni a opět je přenašečem krevsající hmyz. Parazit následně putuje tělem, hostitele trápí vysokými horečkami, velkými bolestmi a zvětšováním orgánů, k nimž byl ucpán mízní systém.

Víš, s kým spíš? Heslo staré, ale stále dobré

Parazité, kteří napadají pohlavní orgány, močové trubice či tělní dutiny jsou velice nepříjemnými návštěvníky lidského těla. Bakterie Treponema pallidum způsobuje syfilis, jednu z nejznámějších pohlavních chorob historie, kterou trpěly i známé historické osobnosti jako Lenin, Gottwald, Albrecht z Valdštejna či Josef Mánes. V Evropě byla velmi rozšířenou v 18. a 19. století, kdy na ni běžně lidé umírali. Až ve 20. století se díky antibiotikům počet mrtvých výrazně zredukoval. Přesto existuje celosvětový odhad, že v roce 1999 bylo 12 milionů nakažených, převážně v rozvojových zemích. Prvním příznakem je nebolestivý vřed v oblasti genitálií. Pakliže nedojde k léčení, nastupuje zduření lymfatických uzlin, kožní léze, bolestivé vředy.

Mírnějším cizopasníkem je prvok zvaný bičenka poševní neboli Trichomonas vaginalis, který žije v pochvě a močové trubici. Přenáší se pohlavním stykem a způsobuje četné záněty močových trubic, pochvy a bolesti při sexu.

Bičenka poševní (Trichomonas vaginalis), nepříjemný parazit tlumící sexuální vášeň

Přítomnost parazita mění i lidské chování

Poměrně známým onemocněním je toxoplazmóza, kterou v těle člověka způsobuje prvok Toxoplasma gondi. Člověk se většinou nakazí tím, že pozře částky kočičího trusu nebo tepelně nezpracované maso nakažených zvířat. Prvok nejprve pronikne do střev, kde se množí a následně napadá červené krvinky v nervové tkáni. A může vám způsobit smrt pod koly kolemjedoucího auta „Na začátku devadesátých let jsem se tím na fakultě začal vážněji zabývat a přitom jsem zjistil, že i já jsem toxoplazmou nakažený; napadlo mě, že by to mohlo vysvětlovat i některé zvláštnosti v mém chování. Nelekal jsem se troubících aut, měl jsem občas nepřirozeně pomalé reakce a v kritických situacích jsem nepociťoval strach,“ říká prof. Flegr v rozhovoru pro českou mutaci časopisu National Geographic.

Populární "toxka"

Máte problémy s hygienou? Vaše pokožka to pozná

Snad každý z nás slyšel o svrabu, který má na svědomí mikroskopický roztoč zákožka svrabová neboli Sarcoptes scabiei. Projevuje se především svěděním, na kůži jsou patrné několik milimetrů až centimetrů dlouhé chodbičky s kupkou na konci, místa, kde se nachází samička.

Školní léta nám jistě připomene veš z řádu hmyzu Phthiraptera, která se rozmnoží v ochlupených částech těla a způsobuje svědění, přecházející až v infekci kůže.

Parazitologie je věda, která jde neustále kupředu. Existuje rizikové chování zvyšující pravděpodobnost nákazy, ale neexistuje zcela nerizikové, to bychom museli žít izolováni jak od společnosti, tak od přirozeného prostředí. Předpokládat, že jsme proti cizopasníkům imunní, je stejně naivní jako víra, že AIDS vyléčí milování se s neposkvrněnou dívkou.

Text: Vladimíra Svitáková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom