29. května 2023 11:42

Modrá krev ostrorepů má zázračné léčivé účinky. Její hodnota vyráží dech

Fascinující živočichové ze dna moře mají díky modré krvi pro zdravotnictví obrovskou hodnotu.

Ostrorepi jsou prapodivní tvorové, kteří vzdáleně připomínají vyhynulé trilobity. Dokonce se jim přezdívá živoucí fosilie, neboť jejich historie sahá až do prvohor. Jejich význam však není svázán s minulostí, ale budoucností. Jejich speciální modrá krev totiž představuje zlatý důl ve zdravotnictví.

Zázračná modrá krev

Modrou krev si obvykle spojujeme se šlechtickým původem, i když ve skutečnosti žádný panovník podobně zbarvenou tekutinu kolující v žilách neměl. Možná vás proto překvapí, že tvorové s modrou krví skutečně existují. Ostrorepí krvomíza (nejedná se totiž o typickou krev) je skutečně fascinující, neboť není postavená na bázi kyslík vázajícího hemoglobinu a železa, ale na hemocyaninu a mědi. Právě díky mědi má ostrorepí krev velmi dobré antibakteriální účinky.

A aby toho nebylo málo, ostrorep nemá obranný systém bílých krvinek. „Místo specializovaných bílých krvinek mají buňky zvané amébocyty, které dokážou rozpoznat bakteriální kontaminaci už při velmi nízké koncentraci. Pouhých 45 minut jim stačí na to, aby detekovaly přítomnost bakterií odpovídající přítomnosti jednoho zrnka písku v bazénu. Nám savcům taková reakce trvá celé dva dny,“ píše Deborah Becker na webu Masarykovy univerzity.

Miliardový byznys

Jednoduše řečeno, ostrorepí krev obsahuje látky, které jsou schopné velmi rychle a efektivně rozpoznat, zda je odebraný vzorek kontaminovaný, či nikoli. Složení ostrorepí krve totiž zvláštnímu tvorovi v podstatě zabezpečuje neustálý přísun primitivních antibiotik, které ho chrání před infekcí.

Čtěte také: Nejodolnější zvíře světa je prakticky nezničitelné. Přežije i totální zkázu Země

Jedná se o natolik unikátní substanci, že se ostrorepí krev odebírá v několika laboratořích kvůli testování bakteriální přítomnosti v lidském vzorku. „Ročně je díky vzorku odebranému z živých fosilií pohotově otestováno kolem 70 milionů lidí a krev ostrorepů představuje ve zdravotnictví byznys za 1 miliardu dolarů ročně,“ píše Radomír Dohnal na serveru ekolist.cz.

Ochránci přírody se bouří

Odebírání ostrorepí krve vzbuzuje negativní ohlasy u ochránců přírody. Při odběru je totiž zvířeti odebráno až 30 % celkového objemu krvomízy, což následně ovlivňuje množství snášených vajec u samic a může mít tudíž výrazný vliv i na budoucí zachování unikátního druhu. Úmrtnost zvířat během odběru navíc rovněž není nízká a pohybuje se od deseti do třiceti procent.

Ochránci zvířat bijí na poplach i z toho důvodu, že z jejich pohledu není k odebírání skutečné ostrorepí krve důvod. Existuje totiž i syntetická náhražka od švýcarské farmaceutické firmy Lonza. Avšak ta není zatím v USA akceptována, a to zřejmě z toho důvodu, že tamní laboratoř používá krev skutečných zvířat a má podporu americké vlády. Nad ochranou přírody tudíž prozatím zase jednou vyhrávají zájmy podnikatelské, protože kdo by chtěl přijít o přírodní zlatý důl, který v podstatě leží na dně moře a dá se velmi snadno vytěžit.

Zdroj: Ekolist

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom