Pražská zoo slaví narození orangutana sumaterského

V úterý 17. listopadu se v pavilonu Indonéská džungle v Praze narodilo mládě orangutana sumaterského – v historii pražské zoo teprve třetí. Mládě pravidelně pije a pečlivě se o něj stará matka Mawar. Po otci Pagym je novorozené mládě jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné.
Čerstvě narozené mládě orangutana sumaterského
Čerstvě narozené mládě orangutana sumaterského
Miroslav Bobek

reklama

„Jako bych to tušil. Dnes dopoledne jsem se rozjel do zoo – a chvilku poté, co jsem dorazil do kanceláře, mi přišla zpráva, že samička orangutana sumaterského Mawar začala rodit. Před půl dvanáctou bylo mládě na světě. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v pražské zoo,“ popsal na webu Zoo Praha mimořádnou událost ředitel Miroslav Bobek.

Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého Pagyho teprve o prvního. Současně je nově narozené mládě pro pražskou zoo prvním vnoučetem slavného orangutana Kamy (1971–2013). Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody. Přestože byl Kama odchováván uměle, měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, jenž se teď stal otcem.

„Ano, uznávám, že je to spletité, ale tento rodokmen má svůj význam: Novorozené mládě je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě,“ komentoval původ nového přírůstku ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Orangutan sumaterský (Pongo abelii) je jedním ze tří druhů orangutanů a ve volné přírodě žije pouze na Sumatře. V evropských zoologických zahradách je chováno kolem 170 jedinců tohoto druhu, v ČR se s nimi můžete setkat jen v Praze.

reklama

reklama