Operace Průlom: V ledu uvězněné velryby donutily během studené války ke spolupráci USA i sověty

Roku 1988 pozoroval celý svět se zatajeným dechem záchrannou misi tří šedých velryb, které uvízly v zamrzlém moři. Srdceryvný příběh dokonce inspiroval i filmové režiséry a spisovatele.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Záhady muzeí V 13 - velryby šedé

reklama

Roku 1988 se oči celého světa upíraly na městečko Barrow na severu Aljašky, kterému se také říká „střecha světa“. Nejsevernější bod Spojených států amerických byl svědkem mezinárodního incidentu a nejneobvyklejší záchranné akce v dějinách Aljašky, kdy v zamrzlém Beaufortově moři uvízly mezi kusy ledu tři vzácné velryby šedé. Ty se kvůli dřívějšímu příchodu zimy nestihly vydat na tradiční cestu do teplejších vod a zůstaly uvězněny v 8 km širokém ledovém příkrovu.

Takto se v roce 1988 bojovalo o život velryb
Autor: Getty Images Takto se v roce 1988 bojovalo o život velryb

Záchranná mise

Odhodlaní vesničané se pokoušeli pomocí motorových pil a jiného náčiní velryby z ledového vězení vysvobodit, ale jejich práce nebyla platná. Zoufalý zápas o záchranu bezmocných plejtvákovců, který si vysloužil název Operace Průlom, rychle získal pozornost médií. Tým záchranářů však mezitím prohrával boj s časem i přírodními živly.

Rudá pomoc z východu

Když už se zdálo, že je vše ztracené, přišla dobrá zpráva od toho vůbec nejméně očekávaného místa na zemi; Sovětský svaz nabídnul pomocnou ruku. Ačkoli mezi USA a sověty probíhala Studená válka, záchrana velryb byla v tu chvíli důležitější. Jakmile se rival Ameriky dozvěděl o situaci, nabídnul pomoc v podobě dvou obrovských ledoborců, které dokázaly ledové vězení prorazit a bezmocné kytovce osvobodit.

Ledoborec snažící se prorazit arktický led
Autor: iStock Ledoborec snažící se prorazit arktický led

Mezinárodní záchranná akce dokonce inspirovala spisovatele Thomase Rose k napsání knihy Freeing the Whales: How the Media Created the World's Greatest Non-Event a režiséra Kena Kwapise ke zpracování filmového dramatu Máme rádi velryby s Drew Barrymore v hlavní roli.

reklama

reklama