Odposlouchávací místnost v základech Kremlu – součást Bohoslovecké brány

Odposlouchávalo se i v minulosti? Nový objev jasně ukazuje, že ano.
Kreml
Kreml
Владимир Дворцевой

reklama

Při úpravě veřejných prostranství nedaleko Kremlu našli ruští archeologové odposlouchávací systém ze 16. století. Napsala to agentura Interfax. V základech jedné z ochranných zdí z období raného novověku objevili tajnou místnost s klenutým stropem, kterou prý obránci Moskvy používali k odposlouchávání tatarských dobyvatelů tábořících na druhé straně.

Místnost byla podle archeologů součástí dnes již neexistující Bohoslovecké brány severovýchodně od Rudého náměstí. Díky klenutému stropu uvnitř vznikal zvláštní zvukový efekt, který umožňoval obráncům města poslouchat dění na druhé straně zdi. Zájem prý byl hlavně o informace, zda nepřítel nebuduje okopy. V době míru místnost sloužila jako skladiště střelného prachu.

Podle archivních dokumentů byly podobné prostory objeveny na různých místech Moskvy už ve 30. letech minulého století během stavby prvních linek metra. Bohoslovecká brána byla zasazena do pevnostní zdi dlouhé 2,5 kilometru. Součástí zdi bylo dvanáct věží, z nichž dnes existují nanejvýš jen základy. Hradby v 16. století chránily ruskou metropoli před nájezdy krymských Tatarů.

ČTK

středověký pekař

Jak se hodovalo u dvora Karla IV? A jak v podhradí? Poznejte taje středověké gastronomie

reklama

reklama