OBRAZEM: Tváře dravců ukazují, jak nádherní tito ptáci jsou

Dravci jsou nesmírně charismatičtí – přesvědčte se sami!
Nejzajímavější tváře dravců - úplně zblízka - Obrázek 1
Nejzajímavější tváře dravců - úplně zblízka - Obrázek 1
profimedia

reklama

Napsat, že ptáci (Aves) jsou dvojnozí, teplokrevní a vejce snášející obratlovci, dle nové systematiky patřící mezi teropodní dinosaury a obecněji diapsidy, by byla trochu nuda. Mnohem lepší je zblízka obdivovat nejen symetrii jejich tváří a zamyslet se nejen na jejich úlohou v ekosystému, kde patří jak mezi vrcholové predátory (dravci) tak tvoří i základní level potravního řetězce (drobní pěvci).

The International Centre for Birds of Prey v anglickém Gloucestershiru je největší a zřejmě i nejstarší záchrannou stanicí pro dravce na celém světě. Právě zde vznikla unikátní série fotografií, která zachycuje ty největší a nejkrásnější dravce úplně zblízka.

Asi nejvíc vás zaujmou na fotografií oči – právě ty jsou pro dravé ptáky typické. Ptačí oko je na rozdíl od savčího čočkovitě zploštělé, u dravců je vpředu vyklenuté. Sovy zase mají nápadně velikou čočku. Velké množství světločivných buněk umožňuje velmi dokonalé vnímání barev. Kvůli lepšímu vidění v mlze mají v oku malé množství barevných olejů:

Vychutnejte si naší ptačí fotogalerii - pohlédněte dravcům a sovám z očí do očí

reklama

reklama