20. října 2019 17:00

Nový invazní druh v českých domácnostech. Malé černé mušky, které na první pohled neškodí

Vyrojily se z ničeho nic. Jsou výrazně větší než octomilky, ale přesto nepřesahují 4 mm. Invaze černých mušek - koutulí - do českých domácností začala.

Koutule – kde se vzaly…

Koutule Clogmnia albipunctata hojně obývá teplé oblasti téměř celého světa. Mezi ostatními zástupci čeledi vyniká jak svou velikostí, tak křehkým, rádoby motýlím vzhledem. Při letmém pohledu tato zhruba čtyřmilimetrová muška pravděpodobně nezaujme, přesto jde v našich klimatických podmínkách o jednu z největších koutulí,“ píše skupina autorů v příspěvku tomuto druhu věnovanému v Živě, časopise pro biologickou práci. Přestože se jedná o tropický a subtropický hmyz, povedlo se mu kolonizovat i střední Evropu, což je možné zejména díky „přezimování“ v lidských příbytcích. Tam mimo jiné nachází dostatek potravy. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá zhruba 17 dnů a čerstvě vylíhlý dospělec je pohlavně zralý už po devíti hodinách.

Cestovatelé vyjíždějící do teplých krajin znají krevsající koutule. Aby ne, jsou to právě ony, které na člověka dokážou přenést leishmaniózu nebo virovou horečky papatači. Koutule Clomnia albipunctata mezi krevsající druhy naštěstí nepatří. Ve svém původním domově jí jako líhniště vyhovují polotekuté substráty, v našich podmínkách to jsou odpady od koupelen a kuchyní. A v horkých létech i okraje vodních toků, a když připočteme situaci po stále častějších povodních...

V horkých létech, kterých bude podle klimatologů přibývat, jsou to i dedrotelmy, tedy prohlubně ve stromech, kde se drží hnijící voda, stejně tak jako nečištěné okapy či periodické louže. Podobně jako v případě komárů stačí i voda zachycená ve vyhozených pneumatikách, kde se rozkládá listí a další navátý materiál. Když byla v roce 2011 tato koutule poprvé zaznamenána v Brně, jednalo se pro vědce o překvapení. O pouhých 8 let později se stihla rozšířit i do severních oblastí republiky, jak dokládá hromadný výskyt například v Ústí nad Labem. Vědci předpokládají, že druh není schopný dlouhodobě v české přírodě přežít. Zatím.

… a jak se jich zbavit

Mě by hlavně zajímalo, jak se jich zbavit,“ vznesla dotaz Kristina Prokopová, která se zapojila do diskuze na internetu pod fotkou daného druhu. Odpověď není úplně jednoduchá, ale vyplývá z životních nároků těchto mušek. Důvod, proč se najednou začaly objevovat v bytech, je postupující podzim, tedy klima měnící se směrem k chladu. Jednoduše jdou za teplem, podobně jako například americké invazní slunéčka východní (Harmonia axyridis), která lze (bohužel) čím dál častěji najít v květináčích, kam nalétla otevřeným oknem. Koutule se vyživují na organickém materiálu ve vlhku, typicky na zbytcích jídla zachycených v odpadu kuchyňského dřezu či umakartové koupelně.

Takže možnost likvidace se nabízí – vyčistit odpad. Ovšem nemusí jít jen a pouze o tento zdroj. Autor těchto řádků má v bytě bujný trs šáchoru, což je rostlina vyžadující neustálou vlhkost. A organický materiál se v zaplavené hlíně, tu a tam hnojené, taky najde. A skutečně, nejvíce koutulí se začalo usazovat na čerstvě vymalované bílé stěně, což znamená, že jsou krásně vidět. A není bez zajímavosti, že těsně před tím, že se ve velkém začaly objevovat, došlo nejen k vymalování, ale i přesunu šáchoru, tedy k nepatrné změně mikroklimatických podmínek a množství osvětlení (je dál od okna). Odpad lze vyčistit snadno, ale zbavit se léta pěstované kytky, to by se asi nikomu nechtělo.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom