Nově objevený druh: 300 milionů let starý živočich byl zřejmě předkem savců i plazů

Bohaté naleziště v Canyonlands darovalo paleontologům unikátní fosilii. Pro mnohé se může jednat o životní objev.
Dimetrodoni žili v období permu jako nově nalezený jedinec
Dimetrodoni žili v období permu jako nově nalezený jedinec
Getty Images

reklama

Americký národní park Canyonlands, nacházející se v jihovýchodním Utahu poblíž města Moab, vydal fenomenální exemplář dávného předka plazů a savců. Kostru amniota – suchozemského obratlovce, který klade vejce – odhalil už v roce 2020 správce parku Matthew Van Scoyoc, paleontologům však trvalo rok, než získali všechna povolení a mohli se ke zkamenělé kostře vydat. Nacházela se totiž necelých 20 kilometrů od silnic či běžně používaných stezek hluboko v národním parku. Tým vědců proto musel vyrazit pěšky s veškerou výbavou a kostru odnesl k dalšímu zkoumání v batohu.

Zcela nový druh?

Co se týče samotného nálezu, vedoucí paleontolog národního parku Petrified Forest v Arizoně Adam Marsh pro CNN určil, že se stáří pohybuje mezi 295–305 miliony let. Pochází tudíž z geologických období karbon či perm a vědci si nadále lámou hlavu nad tím, o jaký druh se jedná. Fosilie je tetrapod – tedy zvíře se čtyřma nohama – a mohla by být raným předkem plazů a savců. Zkamenělina byla nalezena jako kompletní kostra v „živé poloze“, tedy bez známek jakékoliv předsmrtné agónie či deformujícího zranění.

Existuje dokonce poměrně vysoká možnost, že tato fosilie je zcela novým druhem, což je na dnešní poměry i množství exemplářů nalezených v Canyonlands nezvyklé. Jak ostatně uvedl Adam Marsh, někteří paleontologové prožijí celou svou kariéru bez takového objevu, a i kdyby se nakonec ukázalo, že jde o známý druh, stále bude nález významný pro pochopení biodiverzity té doby.

Unikátní fosilie vede k užší spolupráci

O jak významný nález jde, naznačují i slova externího specialisty týmu Adama Huttenlockera, který se na University of South Calorina specializuje na výzkum raných čtyřnožců. „Zkameněliny vodních živočichů, jako jsou páteře žraloků, jsou v Canyonlands běžnými nálezy, zejména podél řeky. Toto je však poprvé, kdy jsem byl upozorněn na zkamenělinu suchozemského obratlovce,“ říká Huttenlocker. I on se klaní pozitivně k tomu, že by mohlo jít o dosud neobjevený druh, vše ale bude nyní podléhat dlouhému zkoumání a snaze zkamenělinu správně zařadit.

S přihlédnutím k tomu, jak bohaté naleziště park Canyonlands je, se navíc po tomto objevu mění i postoj správců. Jak uvedl Matthew Van Scoyoc, správa parku hodlá více spolupracovat s vědci na dalším odhalování fosilií a citlivém extrahování z půdy Canyonlads.

Podle Adama Marshe jde o skvělý přístup, protože nejen v Canyonlands prý vědci jen kloužou po povrchu. „Až budete příště v národním parku, můžete v sobě najít paleontologa. Pokud ale skutečně narazíte na zkamenělinu, nesnažte se ji sami vykopávat – pošlete fotku a popis místa pracovníkům parku,“ nabádá vědec. Jakákoliv pomoc je totiž nesmírně vítaná, neboť odborníci nemají oči všude a každá taková iniciativa nakonec může prospět celému lidstvu.

reklama

reklama