1. května 2020 17:30

Jak je možné, že netopýři přenášejí koronaviry a nevymřou? Vědci jsou na stopě superimunity

Kdyby lidé měli podobnou imunitní odpověď jako netopýři, žádná pandemie by nebyla.

Netopýři v sobě nosí celou řadu virů včetně koronavirů… a zdá se, že jim to zásadně nevadí.

MERS

Aktuální mediální smršť zcela zastínila další choroby, které jako by už dávno patřily historii. Zkratku SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom) oživil název nového koronaviru. Epidemie SARS proběhla světem v roce 2003.

Onemocnění, které vešlo ve známost mezi odbornou veřejností pod zkratkou MERS (odborně MERS-CoV – Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), je závažné onemocnění plic a ledvin a je přenosné ze zvířat na člověka. Mimo jiné z netopýrů. A právě koronavirus způsobující MERS, objevený roku 2012, a netopýří přenašeči se stali předmětem bádání, jak je možné, že tak patogenní viry netopýrům neškodí.

Tajemství imunity

Netopýři se viru nezbaví, a přesto je neohrozí. Chtěli jsme pochopit, proč virus MERS nevypne imunitní systém netopýrů jako u lidí. Namísto zabíjení netopýřích buněk, jako je tomu u viru a lidských buněk, koronavirus MERS vstupuje do dlouhodobého vztahu s hostitelem, který je udržován jedinečným ‚superimunitním systémem netopýra,“ řekl mikrobiolog Vikask Misra z výzkumného týmu University of Saskatchewan.

Zjednodušeně řečeno, zatímco u lidí virus buňky zabíjí, u netopýrů se s nimi naučil žít a spolupracovat. Viry včetně koronavirů se dokážou přizpůsobit danému organismu, což jasně ukazuje současná situace, kdy se virus rozšířil z čínských trhů s ulovenými zvířaty, s největší pravděpodobností právě z netopýrů, ale v podezření byli i hadi a luskouni. MERS se zase dokázat udržet nejen v netopýrech, ale i ve velbloudech. Studie ukázala, že koronaviry dokážou „přežít“ v netopýrech po řadu měsíců, například celou dobu zimního spánku.

V čem je trik?

Velmi zjednodušeně se dá říci, že odpověď na otázku, proč virus způsobující nemoc MERS netopýrům neškodí, tkví ve viru samotném a imunitní odpovědi netopýra. Zatímco u lidí se napadený organismus začne bránit zánětlivou odpovědí, což je jedním z průvodních znaků rozvíjejícího se onemocnění, u netopýrů není imunitní odpověď tak bouřlivá. Zároveň se virus přizpůsobuje hostitelským buňkám. „Společné fungování těchto adaptací vede k tomu, že virus zůstane dlouhodobě v netopýrovi, ale je v neškodné formě, dokud něco – například nemoc nebo jiné stresory – nenaruší tuto citlivou rovnováhu,“ píše odborný server Science Daily čerpající materiály přímo ze studie.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom