Netopýři mají k ďábelským bestiím daleko. Čím jsou mezi savci unikátní?

Na světě existuje přes 1 400 druhů netopýrů, které mají rozličné velikosti i způsob obživy. Přesto kolem nich panuje mýtus krvelačných bestií.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zvířata se zlou pověstí 3 - netopýři

reklama

Netopýři měli po celá staletí pověst zlověstných a ďábelských zvířat, která musí mít něco společného s temnotou a nadpřirozenými silami. Důvodem jsou pravděpodobně jejich korálkové oči, tesáky ostré jako břitva a aktivita převážně v době, kdy padne černočerná noc.

Tito tvorové v sobě ale ukrývají mnohem víc, než se na první pohled zdá. Vzhledem k vysokému počtu druhů se jedná o nejpočetnější skupinu savců hned po hlodavcích. Někteří z nich neváží víc než mince, zatímco jiní mají rozpětí křídel téměř 2 metry. Každý jednotlivý druh je rovněž působivou a důležitou součástí ekosystému.

Čím se živí netopýři?
Autor: iStock Čím se živí netopýři?

Létající savec

Netopýři jsou také jediní savci na světě, kteří umějí létat. A jsou v tom opravdu dobří. Jejich pružná kožní membrána a pohyblivé klouby jim totiž umožňují rychle měnit směr. Díky tomu svou potravu dokážou chytat i ve vzduchu, kde si rádi pochutnávají třeba na komárech. Dále nepohrdnou ani drobnými živočichy, jako jsou myši, žáby či ryby. V jídelníčku některých netopýrů ale najdeme rovněž nektar z květů, pyl a plody.

Nejvíce rozšířeni jsou netopýři a kaloni v tropech a subtropech. Pouze v Jižní a Střední Americe se vyskytují tři druhy upírů, které se živí krví. Ale nebojte se, raději než z lidí pijí z dobytka a koní. V posledních letech jim dobrou pověst nedělají ani koronaviry, které netopýři často přenášejí.

reklama

reklama