U netopýrů v Asii bylo objeveno 6 nových koronavirů

Kvůli nové pandemii se vědci ještě více zaměřili na možné rezervoáry koronavirů.
Kaloni v přírodě a nikoliv na jídelníčku
Kaloni v přírodě a nikoliv na jídelníčku
pixabay.com

reklama

O zoonozách se zaměřením na viry jsme psali nedávno, v aktuálním příspěvku se podíváme na nejnovější vývoj situace.

Netopýři jako rizikové zvíře

Netopýři vzbuzují u některých lidí ošklivost a strach. A nové druhy koronavirů jim pověst rozhodně nevylepší. Je to jen takový bonus k tomu, že se netopýři většinou aktivují se soumrakem a létají v noci, někteří z nich se živí krví, často žijí v tajemných jeskyních a jejich nepřímočarý křivolaký let je zkrátka... pro mnohé tak nějak divný.

Kolonie kaloňů
Autor: Zara603 CC BY-SA 4.0 Kolonie kaloňů

Speleologové moc dobře vědí, jak moc rizikový je pobyt v jeskyních, kde je zem pokrytá vrstvou trusu. Ten schne a vytváří se prach, jehož vdechnutí může mít za následek ošklivou chorobu. Koronaviry jsou jen jednou z virových skupin, nicméně právě teď děsí lidstvo nejvíce. Vždyť mají aktuálně na svědomí smrt víc než 100 tisíc lidí a opatření přijímaná v boji proti pandemii s sebou celosvětově ponesou i prudké ekonomické změny. 

"Alespoň nás to v naší nenasytnosti trochu přibrzdí," tvrdí komentáře na sociálních sítích. Jenže kromě omezení spotřeby a celé řady negativ s sebou aktuální epidemie nese i řadu kladných faktorů. Nejde jen o to, že si matky, jež se přes noc musely stát učitelkami, uvědomily složitost pedagogické profese a za parlamentní stěny proniklo, že pro zdravotníky je potřeba dělat něco víc než jen slibovat.

6 nových koronavirů

Dá se předpokládat, že sluchu bude popřáno nejen epidemiologům, ale i terénním biologům, které až doteď veřejnost moc nevnímala. Nebo jste zaznamenali nějaký biologický objev, který by pro vás byl tak důležitý, že jste si ho zapamatovali? Možná jím bude tento: Vědci v Myanmaru (Barma) zaznamenali 6 nových koronavirů, přičemž 5 z nich zatím nebylo objeveno nikde jinde na světě. Aktuálně se vůbec neví, zdali jsou nebezpečné člověku, a pokud ano, tak jak moc. Zatím se potvrdilo jen to, že nejsou blízce příbuzné s viry vyvolávajícími nemoc SARS nebo MERS a nebyla nalezena ani blízká příbuznost s COVID-19. 

Eonycteris spelaea
Autor: Volné dílo Eonycteris spelaea

Jen pro představu, pod článkem, který publikoval odborný server PLOS ONE, je podepsáno celkem 18 autorů. Součástí práce, která vyústila ve zmiňovaný článek, byly terénní odchyty netopýrů, odebírání stěrů jak z konečníku, tak z dutiny ústní a zároveň i odebrání vzorků trusu. Následovala analýza a hledání virových částic. 

"Poprvé byly v netopýrech na Myanmaru detekovány tři nové alfa koronaviry, tři nové beta koronaviry a jeden známý alfa koronavirus dříve identifikovaný v jiných zemích jihovýchodní Asie. Probíhající změna využívání půdy zůstává v Myanmaru významným hnacím motorem vzniku zoonotických chorob, která přivedla lidi k užšímu kontaktu s volně žijícími živočichy a která odůvodňuje pokračující dohled a ostražitost v širokém měřítku," píší autoři studie.

"Na celém světě lidé interagují s volně žijícími živočichy s rostoucí frekvencí, takže čím více o těchto virech u zvířat víme a rozumíme tomu, co jim umožňuje mutovat a jak se šíří na jiné druhy, tím lépe můžeme snížit jejich pandemický potenciál," vysvětluje Marc Valitutto, pracující jako veterinář Smithsonian's Global Health Program.

Kaloň krátkonosý
Autor: Shantanu Kuveskar Kaloň krátkonosý

Barma a její netopýři

Netopýři jsou mezi epidemiology vnímáni jako velmi riziková skupina savců, zejména jako "inkubátor" rozsáhlé řady virů, které dokážou velice efektivně mutovat. V Barmě se vyskytuje nejméně 80 druhů letounů od malých netopýrků až po velké kaloně, které ještě stále můžete najít na vesnických tržištích. Možný potenciál přenosu virů je obrovský a vzhledem k "umění" mutace virů v buňkách jiných savců se úměrně tomu zvyšuje i riziko vzniku další nové nemoci. 

Text: Topi Pigula

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama