Největší pavouk světa je nelítostný zabiják. K útokům pavučinu vůbec nepotřebuje

Největší pavouk na světě dokáže vystrašit i nejodvážnější jedince. Síť k lovu vůbec nepotřebuje.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Neuvěřitelní tvorové zvířecí říše 1 - sklípkan největší

reklama

Ve světě, kde i malý pavouk dokáže vzbudit strach a odpor, posouvá sklípkan největší arachnofobii na úplně jinou úroveň. Tato obří tarantule je ve své kategorii totiž opravdovým goliášem. Nejenže rozpětí jejích chlupatých nohou dosahuje délky chodidla dospělého člověka, je také nejtěžším – a možná i nejděsivějším – pavoukem na světě.

Zaútočí a kousne

S hmotností až 100 gramů a impozantní velikostí si pozemní sklípkan troufne lovit různé tvory od hmyzu přes myši až po žáby. K jídlu však nepohrdne ani ptáky, ne nadarmo se mu anglicky trefně říká Goliath birdeater, tj. obří pojídač ptáků. Pokud však očekáváte, že po vzoru svých pavoučích kolegů získává potravu pomocí spřádání sítí, jste na omylu. Gargantuovský sklípkan loví pěkně postaru – pomocí velkých dvoucentimetrových tesáků zvaných chelicery napuštěných jedem. Sklípkana v akci můžete vidět v dokumentu Neuvěřitelní tvorové zvířecí říše ve středu večer na Prima ZOOM.

Největší sklípkan světa je opravdu odpudivý
Autor: Getty Images Největší sklípkan světa je opravdu odpudivý

Pozor na chlupy!

Ostrá klepítka však nejsou jedinou zbraní, kterými sklípkan disponuje. K sebeobraně používá vystřelování žahavých chloupků ve tvaru harpun ze zadečku, jež mohou protivníkovi způsobit několikadenní silné svědění pokožky až smrt. Obdobně jako chřestýš navíc dokáže tarantule vydávat děsivé syčivé zvuky, které jsou slyšet až na vzdálenost 4–5 metrů, a dravce tak bezpečně vystraší.

reklama

reklama