Největší opice světa vymřely kvůli zkaženým zubům

Gigantopithekové vážili kolem 600 kilogramů – tedy asi dvakrát tolik, co největší gorily. Co mohlo vyhladit tyto obří tvory?
Gigantopithecus v pralese
Gigantopithecus v pralese

reklama

Bambusovy King Kong

Tento obr se zřejmě pohyboval většinu života po všech čtyřech, podobně jako dnešní gorily. Stejně jako ony se ale také dokázal postavit jen na zadní. Velikostí i váhou byl srovnatelný se současným ledním medvědem – vážil určitě přes 600 kilogramů. Jenže na rozdíl od něj byl mírumilovným vegetariánem, který zřejmě nikdy nikomu nezkřivil ani vlásek.

Podle zubů se zdá, že se obr živil hlavně bambusem. Už gorily totiž mají problém, kde sehnat dost energie pro svá veliká těla. Pokud zvíře nezíská bílkoviny z masa, je to dost problém. A v místech, kde žili gigantopithecové, existovala jediná možná potrava, která by je uživila: bambus. Je tedy pravděpodobné, že pravěcí king kongové byli duchovními předchůdci pand velkých. Také tito "medvědi" jako jediní na světě mohli přejít díky bambusu z masité stravy na čistě bambusovou dietu.

King Kong útočí

King Kong opravdu existoval. Žral ale bambus, ne blondýny

Podivné je, že gigantopithekové za zcela záhadných okolností vyhynuli. Velmi rychle a bez toho, aby jejich zmizení zanechalo jedinou stopu. Teď se však podařilo na něco přijít. Čínští paleontologové prozkoumali zuby sedmnácti gigantopitheků z doby, kdy už tito obří opi začali vymírat, a zjistili, že všechny mají něco společného.

Malé černé dírky...

Všechny zuby byly zkažené. To už nemůže být jen náhoda – podle vědců je víc než pravděpodobné, že vymření souviselo se zuby. Je zřejmé, že gigantopithekové přešli na potravu, která jim, respektive jejich zubům, vůbec neseděla. V době před 400 000 roky asi museli změnit jídelníček: podle paleontologů původně žrali bambus, ale se změnami klimatu si museli najít něco jiného.

Zřejmě ovoce nebo něco dalšího s vysokým obsahem cukrů, z čeho dokázali získat dostatek energie. Ale mělo to vedlejší následky – zkažené zuby. Pro dnešního člověka jde jen o nepříjemnost spojenou s návštěvou zubaře, ale ještě před 10 generacemi byly zkažené zuby a záněty s nimi spojené jednou z častých příčin úmrtí…

Text: RD

reklama

reklama