Nejkrásnější spánek v říši zvířat: spojené ocasy opic z Bolívie

O spánku se asi dá těžko říct, zda je jeden hezčí než druhý. Tak tento článek berte jen jako pohled redakce…
titi Orbignův

Život opic v jihoamerických deštných pralesích trošku připomíná telenovelu. A to nejen stejným místem původu, ale i v mnoha dalších ohledech. Většinou žijí ve větších tlupách, takže jejich dny jsou plné sociální interakce, hádek, sporů a usmiřování. Kromě toho se umí velmi hlasitě vyjadřovat, což také připomíná uřvaná díla tamní kinematografie.

Ale především jde opicím o život – neustále. Usilují o něj velké kočkovité šelmy, jako jsou například jaguáři, ale také hadi a především člověk. A tak se prakticky všechny druhy opic uchylují před nebezpečím vzhůru, do korun stromů. Jenže co spánek?

Podívejte se na video ze života těchto upovídaných opic:

 


Právě během něj se může snadno stát, že opice se pustí a spadne dolů – hrozí to zejména mladým, starým a oslabeným exemplářům. Vědci teprve nedávno objevili rafinovaný způsob, jak se s tímto rizikem vypořádávají vzácné opice jménem titi Orbignův (někdy se v literatuře objevují také pod názvem titi bolivijský).

Ve spánku se k sobě tisknou, to je u všech druhů opic běžné. Ale titiové se navíc pevně chytají svými silnými ocasy – za ocasy svých druhů. Propletení vzniká jakási vánočka, která brání tomu, aby opice spadly. Kromě toho podle biologů, kteří tyto opice studovali, slouží toto chování také k prohlubování sociálních vazeb v tlupě…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama