Nejkrásnější pavouci světa

Pavouci nepatří mezi TOP oblíbená zvířata. Ale překonejte strach a podívejte se do galerie - někteří jsou opravdu krásní.
Skákavka druhu  Phidippus audax  - samec
Skákavka druhu Phidippus audax - samec
Thomas Shahan

Jak je na tom pavoučí svět?

Počet poznaných druhů pavouků se každou chvíli mění. Hlavní důvody jsou dva: Ten větší tkví v nově opisovaných druzích, ten druhý je v jejich fylogenetickém přehodnocování. Prostě přejmenovávání a podrobnějším rozlišování. Celosvětově kolem 40 500 druhů, Evropa se honosí 4 113 druhy a v Česku můžete narazit na 855 druhů.

Zatímco dříve si v Československu udělala špatnou pověst černá vdova, tedy správně snovačka jedovatá (Latrodectus mactans), před časem se média snažila vyvolat paniku se po Česku se šířící zápřednicí jedovatou (Cheiracanthium punctorium). Zprávy tohoto typu vyvolávají spíše averzi, než obdiv ke tvorům, kteří dokáží obdivuhodné věci. Vlakna pavučin jsou pevnější než ocel, pavouci dokáží své pavučinky používat jako padáky a Střeva pavouků jsou příliš úzká na to, aby mohla přijímat pevnou potravu. To v praxi znamená, že do těla oběti napumpují trávicí enzymy a pak ji už rozloženou prostě jen vysrknou.

Zapomeňte na chvíli na hororové pavoučí kreace z hoolywoodské produkce a podívejte se na bohatost tvarů a barevných vzorů, které pavouci nabízejí.

Text: Topi Pigula

vydáno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama