Nejkrásnější pavouci světa možná udělají radost i arachnofobům

Pavouci nepatří mezi nejoblíbenější zvířata. Ale překonejte strach a podívejte se do galerie – někteří jsou opravdu krásní.
Ne každý pavouk vypadá úplně hrozivě...
Ne každý pavouk vypadá úplně hrozivě...
Thinkstock / 池田正樹 (talk)masaki ikeda

reklama

Počet poznaných druhů pavouků se každou chvíli mění. Hlavní důvody jsou dva: Ten větší tkví v nově popisovaných druzích, ten druhý je v jejich fylogenetickém přehodnocování. Prostě přejmenovávání a podrobnějším rozlišování. Celosvětově kolem 40 500 druhů, Evropa se honosí 4 113 druhy a v Česku můžete narazit na 855 druhů.

Zatímco dříve si v Československu udělala špatnou pověst černá vdova, tedy správně snovačka jedovatá (Latrodectus mactans), před časem se média snažila vyvolat paniku se po Česku se šířící zápřednicí jedovatou (Cheiracanthium punctorium). Zprávy tohoto typu vyvolávají spíše averzi než obdiv ke tvorům, kteří dokážou obdivuhodné věci. Vlákna pavučin jsou pevnější než ocel, pavouci dokážou své pavučinky používat jako padáky a střeva pavouků jsou příliš úzká na to, aby mohla přijímat pevnou potravu. To v praxi znamená, že do těla oběti napumpují trávicí enzymy a pak ji už rozloženou prostě jen vysrknou.

Zapomeňte na chvíli na hororové pavoučí kreace z hollywoodské produkce a podívejte se na bohatost tvarů a barevných vzorů, které pavouci nabízejí.

reklama

reklama