Něco zabíjí slony v Botswaně. Rangeři už objevili 360 mrtvých tlustokožců

Přes 360 slonů zemřelo za nevyjasněných okolností v posledních třech měsících v africké Botswaně. Některé mrtvoly tlustokožců našli ochránci přírody ve skupinách kolem napajedel v bezodtoké pánvi Okavango, jiní sloni prostě osamoceně padli „obličejem“ k zemi.
V letech 2007-2014 přišla Afrika o 144 000 slonů
V letech 2007-2014 přišla Afrika o 144 000 slonů
AP/Svangirayi Mukwazhi

Podle biologa a výzkumníka Niala McCanna jsou dosud žijící sloni v oblasti zesláblí, jeden z nich dokonce chodil stále v kruhu neschopný změnit směr. Zdá se, že ať už na slony udeřilo cokoliv, ostatní živočišné druhy tím nebyly zasaženy.

Botswanské úřady odebraly z mrtvých slonů vzorky k laboratornímu vyšetření, výsledky ale zatím nejsou známy. Mezi ochránci přírody se spekuluje o záhadné nemoci včetně COVID-19.

Kly jako magnet pro zloděje

Neobvyklé množství mrtvých slonů zaznamenali pozorovatelé poprvé začátkem května 2020. „Je to otřesné – musíme vědět, co se sakra děje,“ řekl CNN Nial McCann. V Botswaně žije kolem 130 000 slonů afrických, což je nejvíc ze všech zemí Afriky.

Botswana v roce 2019 zrušila zákaz lovu slonů, což vyvolalo vlnu mezinárodního pobouření. Sloni jsou pro pytláky stále zdrojem cenné slonoviny – a platí to i o těch, kteří zemřeli v Okavangu. „Leží tam 800 klů jako magnet pro zločince,“ připomněl McCann.

reklama