Nebezpečné známosti u varanů komodských!

Varan komodský ze Zoo Praha
Varan komodský ze Zoo Praha
Zoo Praha

reklama

U varanů komodských – stejně jako u jiných zvířat a koneckonců i lidí – může první setkání budoucích partnerů skončit úspěchem nebo také pořádným fiaskem. V Zoo Praha se proto napjatě očekávalo, jak dopadne první schůzka samic Raunchy a Stříbřenky se samcem Rakastanem. Tento sameček je totiž oproti samicím nejen mladší a drobnější, ale také velmi plachý, a proto měli chovatelé jisté pochybnosti o úspěchu setkání.

Sameček Rakastan se vylíhl 5. srpna 2011 v Los Angeles a do Prahy přijel v rámci vzájemné výměny v červnu následujícího roku. V porovnání s pražskými vrstevníky byl od začátku slabší a trochu neduživý. Samice Raunchy a Stříbřenka pocházejí z chovu pražské zoo a vylíhly se 22. a 26. srpna 2010. Tato trojice také zažila evakuaci při povodních v roce 2013.

Na konci roku 2015 přišel u mladých samiček konečně ten pravý čas pro první zabřeznutí. U varanů je velmi důležité tuto příležitost nepromeškat, protože se tím zároveň předchází možným reprodukčním potížím, které by v budoucnosti mohly nastat. Na drobného plachého samečka tak ale byla připravena náročná zkouška. Hrozilo totiž nebezpečí, že samice mladého samce nepřijmou nebo dokonce napadnou. „Celé trio bylo od listopadu 2015 umístěno v karanténě v boxech tak, aby byli ve vizuálním i pachovém kontaktu a seznámili se,“ popisuje přípravy na setkání tváří v tvář kurátor plazů Petr Velenský.

Námluvy varanů komodských skončily v Zoo Praha úspěšně Foto: Námluvy varanů komodských skončily v Zoo Praha úspěšně, foto: Petr Hamerník

Začátkem března byli všichni tři varani přemístěni do výběhu v zázemí, avšak samice zůstaly uzavřené v boxech a samečkovi tak bylo umožněno zvyknout si na nové prostředí a přijmout ho za své teritorium. Po týdnu pak byli všichni tři jedinci nejdříve pro jistotu důkladně nakrmeni a následně byly samice konečně vypuštěny k samci. „K našemu velkému překvapení se samec od začátku nechoval k samicím submisivně. 20. března jsme pozorovali první náznaky námluv, ty se stupňovaly, samice Raunchy začala reagovat pozitivně a 26. března došlo k páření,“ uvádí kurátor plazů Petr Velenský.

Rakastan tedy ve své velké životní zkoušce uspěl a zhruba za měsíc se tak možná se samičkou Raunchy dočkají své první snůšky.

reklama

reklama