19. prosince 2019 06:00

Naděje pro vymírající delfíny: Narodilo se jim nádherné mládě

Sviňuchy kalifornské patří mezi ty nejohroženější zvířata na Zemi. Zbývá jich jen kolem dvaceti a je téměř jisté, že v průběhu několika dalších let vyhynou.

Sviňuchy kalifornské patří mezi ty nejohroženější zvířata na Zemi. Zbývá jich jen kolem dvaceti a je téměř jisté, že v průběhu několika dalších let vyhynou. Důležité ale je právě to slůvko „téměř“. Naděje totiž stále ještě žije.

Malá sviňucha je malá naděje

Populace těchto tvorů kolabuje, a tak je nesmírně důležitá jakákoliv kapka naděje. A na konci listopadu ji přírodovědci, kteří sviňuchy zkouší zachránit, dostali. Zpozorovali totiž ve skupině mládě. Mimochodem, víte, že delfíni mají vlhké sny?

Podle předběžných pozorování se mu daří velmi dobře, vypadá spokojené, silné a hravé. Vědci se k němu a jeho rodině nechtějí příliš přibližovat, aby nezpůsobili nějaké problémy, nebo jo nevystrašili, proto přistupují k jeho zkoumání s naprostou opatrností.

Všechno ale zatím nasvědčuje, že pokud se nestane nic neočekávaného, mohlo by přežít a dát tak naději vymírajícímu druhu.

Příčina: přežranost

Nejstrašnější na vymírání těchto nádherných a inteligentních tvorů je to, že ze světa mizí úplně zbytečně. Nikomu neškodí, nikdo je neloví úmyslně, nejsou objektem nenávisti.

Jen žijí na špatném místě. V oblasti, kde sviňuchy přezdívané zde vaquita (neboli prasátko) žijí, se totiž vyskytuje také ryba, jíž se říká totoaba. Její měchýř je zejména v Asii vyhledávanou pochoutkou, za kterou jsou milovníci kulinárních potěšení ochotní zaplatit značné peníze.

Lov totoab byl dlouhá léta jedním z hlavních zdrojů příjmů místních rybářů, kteří si na dolary z lovu těchto ryb rychle zvykli. Že se jim do sítě občas zamotala i nějaká ta sviňucha, vlastně ani neřešili.

Jenže až důkladný výzkum amerických přírodovědců ukázal, že to problém je. Sviňuchy totiž, podobně jako lidé, nemají mnoho potomků, vsází evolučně spíše na schopnost žít dlouho a mláďata pořádně vychovat. Ztráta každého jednoho kusu se u takové evoluční strategie projeví nesmírně silně. A přesně to se stala u vaquit. Ještě před sto roky jich byly desetitisíce, v současné době se jejich počet nedostane ani nad dvacítku – odhaduje se, že v přírodě jich žije dnes 15. V zajetí je jejich chov nemožný, takže naděje na jejich přežití není valná. Ale každé jedno mládě může změnit svět a dodává tak naději celému druhu. Jestli tohle není takové sviňuší vánoční poselství, tak už asi nic…

Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom