25. února 2018 06:00

Na řadě jsou pandy červené… další tvor na vyhynutí je tady

Pašování zvířat se hrubě dotklo i pandy červené.

Pašování exotických domácích zvířat od mluvících papoušků až po primáty poškozuje miliony divokých zvířat a ohrožuje jejich populaci. Hlad lidí po exotických mazlíčcích je, zdá se, neukojitelný, takže nyní hrozí vyhynutí dalšímu zvířeti – pandě červené.

Mohly by se stát pandy červené, roztomilá zvířata o velikosti domácí kočky, dalším druhem, po němž se zvedne celosvětová poptávka? Rob Mabin z australské neziskové organizace Free the Bears se obává, že ano. Potvrdil to v rozhovoru pro americký National Geographic. Jeho tým působící v jihovýchodní Asii totiž čím dál častěji nachází pašované pandy.

Pašování pand

Naposledy se to stalo 13. ledna, kdy jeho tým pomohl celníkům v Laosu zachránit šest červených pand, které byly nalezené při namátkové prohlídce dodávky asi 25 kilometrů od čínské hranice.

Tento incident byl podle Mabina úplně první situací, kdy byly pandy červené zadrženy při pašování v Laosu – a také jde o největší množství těchto pand, které kdy byly před pašeráky zachráněné. "Bylo to pro nás pro všechny překvapení," řekl Mabin, jehož tým pak odevzdal pandy do záchranářské stanice pro divoká zvířata v Luang Prabangu. "Máme podezření, že pandy směřovaly do nějakého obchodu s exotickými domácími zvířaty."

Pandy, které se nacházely v dřevěných bednách, byly převezeny dodávkou přes hranici. Pašerák byl zatčen – tvrdil, že o tom, kam zvířata směřují, nemá ponětí. Podle Mabina směřovala z Číny přes Laos do Thajska, které je světovým centrem v obchodu s exotickými zvířaty. Tam se mohly prodat na místním trhu někomu, kdo by pořádal focení pro naivní turisty, anebo by je koupil zájemce z nějaké ještě vzdálenější země světa.

Zachránění je od smrti nezachránilo

Tři z pand, které neziskovka zachránila, vypadaly velmi nemocně a třásly se – později všechny tři zemřely, zřejmě na celkové vyčerpání a stres. Přestože pandy vypadají jako odolná zvířata, ve skutečnosti jsou velice citlivé vůči nemocem i jakýmkoliv změnám nebo stresu. Ostatní zachráněná zvířata vypadají zdravá, ale jejich stav bude i nadále pro jistotu monitorován.

Ve volné přírodě žijí červené pandy na horských svazích od centrální Číny až po Nepál. Přes své jméno nemají tito savci vlastně nic společného s jejich slavnějšími a ještě ohroženými příbuznými, pandami velkými. Ve skutečnosti jsou mnohem blíže příbuzné medvědům a mývalům než velkým pandám. Proč se tedy jmenuje stejně? Spojuje je jejich způsob života – oba druhy zvířat se živí bambusem, panda červená si jídelníček zpestří i hmyzem, ptáčaty nebo ovocem.

Světový svaz ochrany přírody (IUCN) pandu červenou zařazuje mezi ohrožené druhy, v přírodě žije asi jen 16 000–20 000 jedinců. Ohrožuje je především ztráta přirozeného prostředí a jeho fragmentace, také je občas lovena pro kožešinu. Pandy červené jsou s oblibou chovány v zoologických zahradách pro svůj vzhled a menší náročnost než panda velká.

Smrtelně nebezpečná popularita

S pandami se nesmí mezinárodně obchodovat, ale v tomto případě byl zákaz porušen. Mabin se obává, že to naznačuje, že zvířata se stala až příliš populárními – mohl by je tedy očekávat podobný osud jako jiné roztomilé tvorečky, populární outloně. Podobně jako oni jsou pandy v poslední době nesmírně populární na YouTube, roztomilá videa s nimi tam přibývají jako houby po dešti…

Fun Fact: Překlad čínského názvu do angličtiny se pravděpodobně stal podkladem pro pojmenování webového prohlížeče Mozilla Firefox (firefox je v českém překladu „ohnivá liška“). Je to doslovný překlad čínského pojmenování pandy červené hun ho (chun cho). Panda červená byla vyobrazena v původním návrhu loga Mozilly Firefox.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom