Mýval severní je úspěšným dobrodruhem. Jak se dostal z Ameriky až do Německa?

Mýval severní je původem Američan, dnes na něj pořádá hon celá Evropa.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bergský region: Tajuplné lesní království - mýval

reklama

Co jsou mývalové, kteří dnes úspěšně kolonizují Evropu, vlastně zač? Když bílí osadníci kolonizovali Ameriku, nevěděli, kam přesně mývaly zařadit. Váhali, zda jsou příbuzní koček, psů či jezevců. Dnes patří do čeledi medvídkovitých, kam spolu s nimi patří například nosál nebo kynkažu.

Mývalové jsou všežravci, pozřou tedy téměř vše. Od bukvic či žaludů přes brambory, které umí dovedně vyhrabat, až po ptačí mláďata. Jelikož jsou obratní lezci, vyloupit ptačí hnízdo jim nedělá žádný problém. Zároveň si rádi zpestří jídelníček rakem či žábou.

Mýval
Autor: Getty Images Mýval

Proč je v Evropě?

Původní domovinou mývalů je Střední a Severní Amerika včetně Kanady. Do volné přírody se dostali na sklonku druhé světové války. Po leteckém útoku ve Wolfshagenu uniklo 25 mývalů, kteří v místních lesích založili stabilní populaci. Ovšem úplně první dva páry neunikly z farem. Šlo o volné vypuštění v rámci „obohacení přírody“ v okolí města Kassel. K tomu došlo v roce 1934. A jak můžete vidět v dokumentu Bergský region: Tajuplné lesní království na Prima ZOOM, mývalům se v Německu nesmírně daří. Podle odhadů žilo v roce 2012 německých lesích kolem jednoho milionu mývalů.

reklama

reklama