Mýtus vyvrácen? Tenhle žralok žere trávu místo lidí!

Představa žraloků jako masožravých (a samozřejmě lidožravých) zabijáků je velmi zažitá, nový výzkum však ukázal, že jeden žralok si pochutná i na trávě. Jak je to možné?
Kladivoun tiburo má nejen výraznou hlavu, ale také stravovací návyky. Preferuje totiž trávu!
Kladivoun tiburo má nejen výraznou hlavu, ale také stravovací návyky. Preferuje totiž trávu!
istockphoto.com

reklama

Žraloky si představujeme jako nelítostné zabijáky, kteří představují obrovské nebezpečí všech moří a v podstatě číhají na neopatrné plavce či surfaře, jimž znenadání velmi násilným způsobem ukončují životy. Každou chvíli se na nás vynoří (sic!) statistika, podle níž je šance na napadení žralokem (nemluvě o smrti) opravdu zanedbatelná a výrazně nižší než třeba pravděpodobnost zásahu bleskem. Teď tu však máme objev, který děs z žraloků zmírňuje ještě více.

Tráva nad maso!

Kladivoun tiburo patří (nepřekvapivě) do čeledi kladivounovitých, která se od ostatních příbuzných z žraločí rodiny odlišuje výrazným tvarem hlavy s očima po stranách. Nedosahuje nijak impozantních rozměrů, váží pouhých pět kilo, přestože větší jedinci (respektive samičky, které dorůstají větších rozměrů) mohou být až metr a půl dlouzí. Vyskytují se ve východním Pacifiku, západní části Atlantického oceánu a Mexickém zálivu. V jejich jídelníčku bychom nalezli ryby a všelijaké drobné mořské živočichy, potud tedy nic překvapivého. Nadpoloviční většinu jeho stravy však tvoří něco, nač u žraloků opravdu nejsme zvyklí – tráva.

Mořskou trávu kladivouni tiburo žerou velmi často, přestože k jejímu rozmělnění nemají uzpůsobené zuby. Silné trávicí kyseliny v žaludku se však starají o to, aby tiburo dokázal i z trávy přijmout živiny.

Žraloci jako všežravci?

Tento zajímavý fakt se přitom podařilo zjistit až díky odchytu a laboratornímu pozorování zmíněných žraloků, kteří po dobu několika týdnů pojídali pro vědecké účely speciálně označenou trávu. Není proto vyloučeno, že pokud budou podobnému zkoumání podrobeni i další zástupci legendárních mořských zabijáků, dozvíme se o jejich vegetariánském způsobu života více. A možná se časem ukáže, že žraloci jakožto typičtí zástupci predátorů budou tuto pozici muset vyklidit, neboť nepohrdnou ani rostlinami a mohou se řadit mezi všežravce. Zatím však zůstaňme nohama na zemi a za všežravce považujme pouze kladivouna tiburo…

Text: MS

reklama

reklama