Mroži se v dramatických záběrech vrhají z útesů, aby se zachránili před ledními medvědy

Unikátní záběry jsou součástí unikátní dokumentární série Sedm světů, jedna planeta, jejíž druhou část můžete vidět na Prima ZOOM v premiéře v sobotu ve 20.00, v repríze pak v úterý v 15.30.
Obrovití mroži potřebují při náročném shánění potravy odpočívat na ledě - jenže ten mizí
Obrovití mroži potřebují při náročném shánění potravy odpočívat na ledě - jenže ten mizí
istockphoto.com/Mickrick

reklama

Mroži cestují za potravou ročně až 3000 kilometrů a jejich pohyb ovlivňuje tání ledu. Právě na něm si tito obrovití savci potřebují při náročném shánění potravy odpočinout. Jenže led díky klimatickým změnám mizí a mroži musí improvizovat.

Filmaři BBC tak zachytili ohromné seskupení mrožů ledních na úzkých kamenitých plážích severního Ruska, kam se kvůli odpočinku natěsnalo přes 100 000 jedinců – téměř polovina celé existující populace.

Ve snaze vyhnout se tlačenici mnozí mroži šplhali po útesech vzhůru, což pro ně rozhodně není přirozený pohyb. Samci mrože ledního (Odobenus rosmarus) váží až 1200 kg a jejich kly mohou být až metr dlouhé. Přesto se proti svým úhlavním nepřátelům – medvědům ledním – brání hlavně početní převahou. Pokud jsou sami, před medvědem prchají.

Podívejte se, jak mroži po náročném výstupu na 70 metrů vysoký útes reagují na přítomnost ledního medvěda:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sedm světů, jedna planeta 2 – útes

Dramatické záběry jsou součástí unikátní dokumentární série Sedm světů, jedna planeta, jejíž druhou část můžete vidět na Prima ZOOM v premiéře v sobotu ve 20.00, v repríze pak v úterý v 15.30.

(mih)

reklama

reklama