Mravenci jsou stejně geniální jako silní. VIDEO jako důkaz

Tušili jste, jak velkou inteligenci dokážou projevit mravenci? Podívejte se!
Mravenčí řetěz
Mravenčí řetěz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Představte si člověka, jak nese závaží vážící 2 tuny. To jde jen ve filmech o superhrdinech... Ale v říši hmyzu je to normální, tedy alespoň mezi mravenci.

Když vědci zkoumali, jakou hmotnost dokáže mravenec unést, zjistili, že ty nejslabší druhy unesou v kusadlech pětinásobek své hmotnosti, ty nejsilnější až pětadvacetinásobek. Navíc dokážou až překvapivě dobře spolupracovat – když spojí své síly, přemůžou a pak do mraveniště odtáhnou mnohem těžšího tvora, než jsou oni sami.

Nedávno se o tom přesvědčili turisté, kteří natočili (bohužel v mizerné kvalitě) úchvatné video, na kterém mravenci spojují svá těla v živý řetěz.

Podívejte se na video:

Video pochází z Thajska, mravence na videu se nepodařilo identifikovat, takže zatím nevíme, o jaký druh jde. Tvor, kterého tahají, jako egyptští dělníci kvádry na stavbu pyramidy, je zřejmě nějakým druhem červa, má na délku kolem 20 centimetrů.

Podobné řetězy byly pozorovány například u jihoamerických mravenců, kteří však svá těla spojují kvůli něčemu jinému. Vytvářejí tak z vlastních těl mosty, po nichž může zbytek kolonie překonat například potok nebo jinou neprostupnou překážku. Tato schopnost je téměř neposatelná, abyste pochopili, jak dokonalé dílo takhle mravenci vyrobí, musíte to vidět na vlastní oči. Před dvěma roky se podařilo dokonce nafilmovat, jak mravenci z vlastních tělíček vytvářejí vory!

Čím to, že mravenci takový tlak hmoty na svých tělech udrží? Právě na to se před pár lety zaměřili vědci z Ohio State University, kteří výsledky své práce později vydali v odborném časopise Journal of Biomechanics. Ukázalo se, že mravenci na sobě bez problémů udrží hmotnost rovnající se tisícinásobku váhy jejich těla. A je nezvratně poškozeno dokonce až při hmotnosti odpovídající 5000násobku jejich hmotnosti!

Galerie mravenců zblízka:

Reklama
Reklama