2. října 2020 15:30

Kopulace pomocí nohou? Mnohonožky mají vskutku bizarní sex

Napadlo vás někdy, jak se množí mnohonožky? Místo penisu používají nohy.

Mají mnohonožky penis?

Na první pohled to vypadá, že jde na zadanou otázku odpovědět jednou slabikou. Ano, nebo ne. Jenže bioložka Emily Willinghamová tvrdí, že to záleží na tom, jak definujeme penis. Mnohonožky mají orgán, kterým dopravují sperma do těla jiného jedince, jenže tentýž orgán slouží k chůzi. Jde totiž o osmý pár nohou.

Vypadá to jednoduše, penis, tak jak ho známe od savců, se dá definovat jako dobře se prokrvující houbovitá tkáň sloužící (mimo jiné) k přenosu pohlavních buněk ze samce do samice. U mnohonožek, kterých je celosvětově kolem 12 000 druhů, je to trochu složitější. Stonožky, které mohou mít až 750 nohou, mají dvě kráčivé končetiny na každém tělním článku. Ovšem existují „nohy“, kterým evoluce změnila funkci na „penis“.

Pozměněné, původně kráčivé končetiny samců jsou označovány jako gonopody (kopulující nohy, pozn. autora). Tyto struktury bývají často druhově specifické, a proto jsou předmětem taxonomických a systematických studií a využívají se k determinaci,“ píší autoři publikace Mnohonožky České republiky.

Sex nanečisto a naostro

Jako příklad z obrovského druhového množství mnohonožek zvolme pro popis bizarního rozmnožování rod Parafontaria. Samci pomocí osmého páru nohou předávají svou genetickou nadílku samici do vulvy skryté za druhým párem nohou, přičemž samotné milování může trvat až 215 minut.

Po více než tři a půl hodiny jsou stonožky v podstatě bezbranné, a vzhledem k tomu, že tvoří součást jídelníčku obrovského množství zvířat, je pohlavní styk riskantní záležitostí. Jenže než k tomu dojde, tak si sameček „nasucho“, tedy bez dávky spermatoforu, ověří, že svolná samička je ta pravá. Kdyby totiž narazil na samičku jiného druhu, bylo by jeho snažení marné a podstoupené riziko zbytečné.

Takže svádění nanečisto má z hlediska zachování druhu zcela zásadní význam. Ne vždy se jedná o osmý pár nohou, například u nás žijící zástupci řádu Julida mají gonopody na sedmém tělním článku. A aby to nebylo tak jednoduché, tak osmý pár nohou sice sperma dodá do samice, ale samotné vyústění pohlavních orgánů je za druhým párem nohou. Mnohonožky to tak se svým obrovským počtem končetin vůbec nemají jednoduché.

Řada mnohonožek tedy souloží nohama, což je něco pro nás dost špatně představitelného. Tím ale překvapení nekončí. Někteří samci mnohonožek (chlupule, Polyxenida) odkládají sperma na tenounké pavučinky a doufají, že ho do sebe samice toho správného druhu samy dobrovolně nasají. A to je teprve... inu... velmi bizarní představa.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom