Megalodon: Největší žralok všech dob měl podle nových odhadů až 16 metrů

Vědci porovnali nalezené zuby, obratle a exkrementy megalodona s pěti druhy dosud žijících žraloků a došli k impozantním rozměrům.
Megalodon ve filmu MEG: Monstrum z hlubin
Megalodon ve filmu MEG: Monstrum z hlubin
Warner Bros.

reklama

Nemusíte ani znát film MEG: Monstrum z hlubin s Jasonem Stathamem, abyste vytušili, že byl největší známý žralok všech dob, vymřelý Otodus megalodon, opravdu velký. Stačí se podívat na jeho fosilizované zuby, které samy o sobě měří 18 centimetrů.

Právě od nalezených zubů a jejich porovnání s velkým bílým žralokem (Carcharodon carcharias) se až dosud odvozovala velikost megalodona. Jenže velký bílý žralok zřejmě není zase tak blízkým příbuzným megalodona, jak se zdálo.

Megalodon byl po 13 milionů let na vrcholu potravního řetězce
Autor: istockphoto.com/Warpaintcobra Megalodon byl po 13 milionů let na vrcholu potravního řetězce

Vědci proto v nedávné studii přišli s propočtem velikosti a tělesných proporcí tohoto „superžraloka“ založeném na porovnání s celkem pěti žijícími druhy žraloků – kromě už známého velkého bílého žraloka jsou to žralok mako (Isurus oxyrinchus), žralok východní (Isurus pasus), žralok tichooceánský (Lamna ditropis) a žralok sleďový (Lamna nasu).

Opravdový megalodon

A výsledek? Megalodon se podle této studie mnohem víc než velkému bílému žralokovi podobal žralokovi mako. Ten je mimochodem nejrychlejším žralokem světa schopným vyvinout rychlost až 70 km/h. Jestliže ale mako průměrně dorůstá délky 3,2–3,8 m, byl megalodon opravdovým gigantem dosahujícím 16 metrů na délku.

Výsledky své práce vědci shrnuli do následujícího schématu. Vysvětlení zkratek a další popis najdete v příloze odborné studie.

2D rekonstrukce rozměrů dospělého megalodona (a), třímetrového mláděte (b) a šestimetrového "teenagera" (c)
Autor: Nature 2D rekonstrukce rozměrů dospělého megalodona (a), třímetrového mláděte (b) a šestimetrového "teenagera" (c)

Při této délce měřila megalodonova hlava 4,7 metru, hřbetní ploutev byla 1,6 metru vysoká a 2 metry široká a ocasní ploutev trčela do výšky úctyhodných 3,85 metru. Monstrum, které ovládalo oceány po dlouhých 13 milionů let, vymřelo před 3,6 miliony let. Jeho chrupavčité tělo se bohužel nikde nedochovalo.

reklama

reklama