Medvědi se probouzejí ze zimního spánku dřív, než by měli. Někteří se vyhřívali na slunci už v únoru

Medvědí hibernaci známou též jako zimní spánek všichni známe a považujeme ji za nedílnou součást medvědího života. Jenže teď se zdá, že je teď příroda zmatenější než kdy dřív.
Co se stane, když medvědům příroda nedopřeje dostatečný odpočinek?
Co se stane, když medvědům příroda nedopřeje dostatečný odpočinek?
istockphoto.com

reklama

Zdá se, že zvyšování globální teploty s sebou přináší další komplikaci. Tentokrát se týká medvědů, kteří tráví zimní období v hibernačním spánku.

Hibernace jako způsob přežití

Dlouhý spánek v zimních měsících umožňuje zvířatům přečkat nejdrsnější podmínky, pro něž jsou charakteristické nízké teploty a hlavně nedostatek potravy. Během zimního spánku se jim významně zpomalují metabolické procesy, srdeční tep i frekvence dýchání. Tyto fyziologické změny jim umožní uchovat cenné zásoby podkožního tuku a přečkat tak bez potravy dlouhé zimní měsíce. Medvědi se začínají probouzet s příchodem jara. S tímto ročním obdobím přicházejí vyšší teploty a také možnost dostat se k většímu množství rozmanitější potravy.

informací, že se medvědi začínají probouzet o měsíc dřív, přišli ruští, finští a britští zoologové, kteří monitorují populace divoce žijících medvědů. Zdá se, že některé populace se dokonce k zimnímu spánku vůbec neuložily.

Pozorování z volné přírody potvrzují i chovatelé v zoologických zahradách. Felicity Ball, chovatelka medvědů v ZSL Whipsnade ZOO (největší britské zoologické zahradě), k tomu říká: „Naši medvědi se probudili již začátkem února a dobrých 20 minut se vyhřívali na slunci. Poté se opět vydali do svého brlohu a znovu si zdřímli. Medvědi tak mají tendenci se probouzet a v lepším případě opět usnout.“ Podobnou situaci popisují i pracovníci moskevské ZOO.

Proč je to problém?

Je pravděpodobné, že brzké probouzení medvědů ze zimního spánku úzce souvisí buď s globálními klimatickým změnami a postupným zvyšováním teploty, nebo přinejmenším se skutečností, že je letošní zima z dlouhodobého pohledu extrémně teplá. Vyšší teplota pak zákonitě ovlivňuje zaběhnuté zvířecí biorytmy a zvyklosti.

U medvědů chovaných v zajetí to nemusí nutně představovat velký problém. Jejich chovatelé je jednoduše začnou krmit o něco dříve. Moskevská ZOO již ohlásila, že medvědům upravuje jídelníček a zprvu budou dostávat bobule a ovoce a později přejdou i na masitou stravu.

Divoce žijící populace medvědů se ale pochopitelně musejí postarat samy o sebe. S ohledem na doposud malé množství rostlinné i živočišné potravy to ale může být vážný problém a brzké probuzení ze zimního spánku je může přímo ohrozit na životě.

Text: David Hainall

reklama

reklama